Uwaga
Zapraszamy do współtworzenia Wedapedii, wendyjskiej (słowiańskiej) encyklopedii, która jest bratnim projektem Grupy Wedamedia. Aby zostać wedapedystą wystarczy zarejestrować się w serwisie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Po fazie konfiguracji i testów, serwis Wedapedia został oddany w wersji użytkowej 25 września 2021 roku, jako nasz prezent urodzinowy dla polskojęzycznej Wikipedii z okazji 20. rocznicy jej istnienia.

Budownictwo

Z Wedapedia, encyklopedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przykład budownictwa wodnego – Falkirk Wheel

Budownictwo jest dziedziną działalności związanej ze wznoszeniem obiektów budowlanych. Jej podstawą jest wiedza teoretyczna z zakresu inżynierii lądowej. Jest to jednak również gałąź wiedzy praktycznej, techniki stosowanej przy budowaniu[1][2].

Głównym zadaniem budownictwa jest wznoszenie nowych obiektów budowlanych. Zajmuje się ono również przebudową, odbudową, modernizacją i konserwacją obiektów już istniejących. Ze względu na umiejscowienie tych obiektów wyróżnia się:

W przypadkach koniecznych budownictwo zajmuje się także rozbiórką obiektów[3], które nie spełniają wymagań technicznych (np. bezpieczeństwa) albo z innych powodów muszą zostać usunięte z zajmowanej działki (np. wznoszenie innego obiektu na tym samym terenie).

Przypisy

  1. Czajkowski T., Budownictwo - praca zbiorowa, Wyd. Politechniki Szczecińskiej, Szczecin 2000
  2. Szmygin T., Budownictwo, Wyd. Wyd. Politechniki Lubelskiej, Lublin 1981
  3. Rawska-Skotniczny A., Margazyn A., Rozbiórki budynków i budowli, PWN, Warszawa 2016

Linki zewnętrzne