Uwaga
Zapraszamy do współtworzenia Wedapedii, wendyjskiej (słowiańskiej) encyklopedii, która jest bratnim projektem Grupy Wedamedia. Aby zostać wedapedystą wystarczy zarejestrować się w serwisie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Po fazie konfiguracji i testów, serwis Wedapedia został oddany w wersji użytkowej 25 września 2021 roku, jako nasz prezent urodzinowy dla polskojęzycznej Wikipedii z okazji 20. rocznicy jej istnienia.

Germanofilstwo

Z Wedapedia, encyklopedia
(Przekierowano z Filogermanizm)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Germanofilstwo – praktyka i postawa, świadome lub nie, stawianie germańskich (w domyślnym rozumieniu, niemieckich) rozwiązań, problemów, kultury czy wartości wyżej niż te z innych kręgów kulturowych. Germanofilstwo (filogermanizm) jest odmianą etnocentryzmu, wyjątkowo wpływową z powodu jej forsowania na podstawie bieżącej i minionej siły politycznej, związanej z europocentryzmem, z racji dominującej pozycji Niemiec w Unii Europejskiej.

Przejawy gramanofilstwa widać nie tylko w mediach, ale także w polskiej nauce, gdyż na uniwersytetach funkcjonuje system grantów, pochodzących ostatnimi laty głównie ze środków europejskich.

PrzypisyTa strona została utworzona przez naszych Użytkowników i jest artykułem własnym Wedapedii, który może być poddawany edycji i uzupełnieniom, korygowanym przez redaktorów i administratorów serwisu. Jego edycje i autorów można zobaczyć tutaj. Możesz go kopiować i udostępniać z zachowaniem praw autorskich: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL