Uwaga
Zapraszamy do współtworzenia Wedapedii, wendyjskiej (słowiańskiej) encyklopedii, która jest bratnim projektem Grupy Wedamedia. Aby zostać wedapedystą wystarczy zarejestrować się w serwisie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Po fazie konfiguracji i testów, serwis Wedapedia został oddany w wersji użytkowej 25 września 2021 roku, jako nasz prezent urodzinowy dla polskojęzycznej Wikipedii z okazji 20. rocznicy jej istnienia.

Imam

Z Wedapedia, encyklopedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Imam (arab. إمام) – w dosłownym tłumaczeniu: „przywódca”. Władca kraju może być określany mianem imama, niemniej termin ten odwołuje się głównie do muzułmańskiego przywódcy religijnego.

W tradycyjnym znaczeniu, słowem imam jest określana osoba, która przewodniczy rytualnej modlitwie muzułmańskiej, czyli salatowi. W ogólności może to być osoba świecka bądź przełożony meczetu.

Imamowie w Muzułmańskim Związku Religijnym w Polsce

Imamowie wybierani są przez członków gminy wyznaniowej na Ogólnym Zebraniu Członków Gminy. Imam ma obowiązek prowadzenia modlitw, nauczania religii, udzielania ślubów, dokonywania pogrzebów, prowadzenia ksiąg metrykalnych. Imam wchodzi w skład Zarządu Gminy. Tylko niektórzy imamowie noszą arabskie imiona. Imamami w Muzułmańskim Związku Religijnym[1]:

  • w gminie Bohoniki – imam Aleksander Bazarewicz (pełni funkcję imama od 2012 roku)[2] oraz imam Ramil Khyrov.
  • w gminie Białystokmufti Tomasz Miśkiewicz oraz imam Mirzogolib Radzhabaliev.
  • w gminie Kruszyniany – imam Janusz Aleksandrowicz.
  • w gminie Warszawa-Fatih – imam Sherali Juraev oraz sala modlitwy przy Muzułmańskim Cmentarzu Tatarskim w Warszawie (ul. Tatarska 8) – imam Ihsan Karaaĝaç.
  • w gminie Gdańsk – imam Sami Ayaydin.


Zobacz też

Przypisy

  1. Muzułmański Związek Religijny - imamowie (pol.). [dostęp 2021-07-17].
  2. Imam Konstanty Szczęsnowicz spoczął w Bohonikach (pol.). isokolka.eu, 2012-08-30. [dostęp 2012-09-24].