Uwaga
Zapraszamy do współtworzenia Wedapedii, wendyjskiej (słowiańskiej) encyklopedii, która jest bratnim projektem Grupy Wedamedia. Aby zostać wedapedystą wystarczy zarejestrować się w serwisie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Po fazie konfiguracji i testów, serwis Wedapedia został oddany w wersji użytkowej 25 września 2021 roku, jako nasz prezent urodzinowy dla polskojęzycznej Wikipedii z okazji 20. rocznicy jej istnienia.

Junak (mitologia)

Z Wedapedia, encyklopedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy junaka. Zobacz też: inne znaczenia.

Junak (bułg. Юнак) – pojęcie charakterystyczne dla Słowian południowych powstałe w bułgarskim eposie, oznaczające wielkiego bohatera i mistrza, młodego odważnego mężczyznę, mającego nadludzką siłę i zdolności nadprzyrodzone[1][2]. Wśród junaków znajdują się m.in.: Biłczin junak[3], Eliasz[4], Królewicz Marko, Momcził junak, Lekë Dukagjini, Vukašin Mrnjavčević.

Cechą charakterystyczną jest to, że junacy nienawidzą się nawzajem, otwarcie się kłócą i walczą o dominację. Przy narodzinach przepowiadano ich losy. Walczą ze złem i krzywdą narodu, staczają częste potyczki z czarodziejami, samodiwami i żmijami.

Przypisy

  1. Значение на думата юнак (bułg.). dumite.info. [dostęp 2014-04-21].
  2. Юnak (bułg.). rechnik.info. [dostęp 2014-04-21].
  3. Билчин юнак (bułg.). bulgarian-folklore.com. [dostęp 2014-04-21].
  4. Свети Илия е обожественият юнак от митологията на прабългарите (bułg.). vestnikataka.com. [dostęp 2014-04-21].

Linki zewnętrzne