UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Kamień Lecha

Z Wedapedia
Wersja z dnia 06:36, 29 lis 2022 autorstwa imported>Wedun (zwp)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lechův kámen
Widok spod Lechův kámena na miasto Kouřim

Kamień Lecha (cz. Lechův kámen) – gnejsowa skała zlokalizowana na wzgórzu Stará Kouřim, około 700 m na wschód od centrum miasta Kouřim w Czechach. Spod skałki rozciąga się rozległa panorama Kouřimia z dominującą wieżą kościoła św. Szczepana. Skała ma wysokość 3 m[1] i obwód 30 m.

Legenda

Nazwa kamienia pochodzi z XIX wieku i odnosi się do prasłowiańskiego księcia Lecha, legendarnego założyciela państwa polskiego, brata Czecha[2] i Rusa, który jakoby w tym miejscu zaobozował z drużyną (opisał to kronikarz Václav Hájek z Libočan) i stworzył niewielki umocniony obóz z potrójnym wałem. By jego brat, Czech, wiedział, gdzie obozuje, umówili się, że rozpalony zostanie tu wielki ogień, który będzie widoczny aż z obozowiska Czecha na górze Říp. Od dymu, jaki unosił się nad ogniem powstała nazwa miasta Kouřim (kurzyć się)[1].

Z Kamieniem Lecha wiąże się wiele podań ludowych. Jedno z nich mówi, że kamień otworzy się i wyda skarby temu, kto w Wigilię, o północy trzykrotnie obskacze skałkę na jednej nodze ze wstrzymanym oddechem[1].

Historia

W źródłach historycznych skałka ta nazywana była po prostu Wielkim Kamieniem. W średniowieczu łączono ten teren z praktykami czarodziejskimi. Niedaleko od skałki (na południowy wschód) przebiega dawny wał ważnego słowiańskiego grodziska Stará Kouřim, głównej siedziby plemienia Zličan, które zanikło w połowie IX wieku.

Dojście

Do skałki dochodzi się szlak turystyczny żółty żółtym szlakiem pieszym z dworca kolejowego w Kouřimiu[3].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Kouřim: Lechův kámen. [w:] Česky Rozhlas [on-line]. 2010-06-25. [dostęp 2017-12-24].
  2. Lechův kámen u Kouřimi. [w:] Kudy z nudy [on-line]. [dostęp 2017-12-24].
  3. Mapy.cz

Bibliografia


Treść artykułu została poddana edycji przez naszych Użytkowników (wedapedystów).