Uwaga
Zapraszamy do współtworzenia Wedapedii, wendyjskiej (słowiańskiej) encyklopedii, która jest bratnim projektem Grupy Wedamedia. Aby zostać wedapedystą wystarczy zarejestrować się w serwisie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Po fazie konfiguracji i testów, serwis Wedapedia został oddany w wersji użytkowej 25 września 2021 roku, jako nasz prezent urodzinowy dla polskojęzycznej Wikipedii z okazji 20. rocznicy jej istnienia.

Kohen

Z Wedapedia, encyklopedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne znaczenia.

Kohen (hebr. כֹּהֵן) – kapłan w judaizmie. Koheni są rodem żydowskim, wywodzącym się w linii męskiej od Aarona brata Mojżesza, należącym do plemienia Lewitów. Stąd zwani też aaronitami (inaczej ród Aarona).

W związku z tym, że Aaron był pierwszym arcykapłanem wyznaczonym przez Boga, wszyscy następni arcykapłani i kapłani żydowscy musieli być jego potomkami w linii męskiej. Do Aaronitów należały też kobiety, które jednak nie mogły pełnić żadnych funkcji liturgicznych. Naczelnikiem rodu był każdorazowy arcykapłan.

Kapłani, czyli kohanim, należą do pokolenia Lewiego. Nie otrzymało ono w czasach biblijnych żadnego działu terytorialnego, ponieważ przypadała mu wznioślejsza misja: strzec Przymierza. Z tego plemienia wyszli Aaron i Mojżesz synowie Amrama, ale tylko pochodzenie od starszego brata, Aarona, uważano za uprawniające do wyłaniania spośród siebie arcykapłanów jako „pomazańców Pana” i do noszenia tytułu kohen.

Zobacz też

Bibliografia