UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Dorota Gil

Z Wedapedia
Wersja z dnia 17:19, 16 kwi 2021 autorstwa wp>Gjakovarus (drobne merytoryczne)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dorota Gil
Data i miejsce urodzenia

1962
Kraków

prof dr hab. nauk filologicznych
Specjalność: slawistyka
Alma Mater

Uniwersytet Jagielloński

Uczelnia

Uniwersytet Jagielloński

Dorota Zofia Gil (ur. w 1962 w Krakowie) – prof. dr hab., slawista, literaturoznawca, specjalistka w zakresie starych literatur słowiańskich oraz kultury duchowej Słowian prawosławnych, literatur wieku XIX oraz geopolityki Bałkanów.

Życiorys

W 1986 ukończyła studia rusycystyczne, a w 1989 studia z zakresu filologii serbskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wykładowca Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego i uniwersytetu w Wenecji. Pracę doktorską, pisaną pod kierunkiem Aleksandra Naumowa obroniła w 1993, stopień doktora habilitowanego uzyskała w 2005 r. 6 kwietnia 2021 otrzymała tytuł profesora nauk humanistycznych[1].

W 2005 roku jej książka Prawosławie. Historia. Naród. Miejsce kultury duchowej w serbskiej tradycji i współczesności została uhonorowana nagrodą indywidualną ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Brała udział w licznych konferencjach międzynarodowych w Polsce, we Włoszech i w krajach b. Jugosławii.

Publikacje książkowe

  • 1995: Serbska hymnografia narodowa, Prace Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego ; nr 15. ISBN 83-903732-1-1
  • 2005: Prawosławie. Historia. Naród. Miejsce kultury duchowej w serbskiej tradycji i współczesności, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. ISBN 83-233-1951-0

Przypisy

Bibliografia