Uwaga
Zapraszamy do współtworzenia Wedapedii, wendyjskiej (słowiańskiej) encyklopedii, która jest bratnim projektem Grupy Wedamedia. Aby zostać wedapedystą wystarczy zarejestrować się w serwisie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Po fazie konfiguracji i testów, serwis Wedapedia został oddany w wersji użytkowej 25 września 2021 roku, jako nasz prezent urodzinowy dla polskojęzycznej Wikipedii z okazji 20. rocznicy jej istnienia.

Plemiona lechickie

Z Wedapedia, encyklopedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osadnictwo słowiańskie na obszarze obecnego Berlina ok. 1150 r.

Plemiona lechickie, Lechici – grupa plemion zachodniosłowiańskich posługująca się językami lechickimi, trzecia obok grupy plemion czeskich i plemion łużyckich. Z grupy tej wydzieliły się dwa lub trzy odłamy: plemiona polskie, plemiona połabskie i plemiona pomorskie (przy stosowaniu podziału na dwa odłamy zaliczane do plemion polskich[1]). Słowianie z grupy plemion lechickich zasiedlają południowy brzeg Bałtyku.

Do grupy tej zaliczają się:

Zobacz też

Przypisy

  1. Hasło "Słowianie zachodni". W: Mały słownik antropologiczny. Warszawa: WP, 1976, s. 431.Ten artykuł bazuje na treści strony "Plemiona lechickie" z Wikipedii, usuniętej lub zmienionej (najczęściej obciętej), ale zachowanej na Everybodywiki, gdzie figuruje pod taką samą nazwą, skąd zaimportowaliśmy go do Wedapedii. Jego edycje i autorów po imporcie można zobaczyć w historii edycji.Prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL