UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Powiernictwo Polskie

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
{{{nazwa}}}
{{{nazwa oryginalna}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|{{{opis grafiki}}}]]
{{{opis grafiki}}}
{{{motto}}}
Państwo {{{państwo}}}
Siedziba

{{{siedziba}}}

Data założenia

{{{data założenia}}}

Zakończenie działalności

{{{zakończenie działalności}}}

Rodzaj stowarzyszenia

{{{rodzaj stowarzyszenia}}}

Status

{{{status}}}

Profil działalności

{{{profil działalności}}}

Zasięg

{{{zasięg}}}

{{{stanowisko zarządzającego}}}

{{{zarządzający}}}

Członkowie

{{{członkowie}}}

Nr rejestru

{{{numer rejestru}}}

Data rejestracji

{{{data rejestracji}}}

Powiązania

{{{powiązania}}}

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: {{państwo dane {{{państwo}}} | mapa/core | wariant = {{{państwo}}} }}
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}
Strona internetowa

Powiernictwo Polskiepolskie stowarzyszenie, stawiające sobie za cel reprezentowanie interesów osób, które utraciły swój majątek w wyniku działań wojennych, represji i wysiedleń dokonanych przez III Rzeszę na ziemiach polskich oraz strat poniesionych przez dawnych obywateli polskich zamieszkujących obecnie na terytoriach krajów dawnego ZSRR w tym roszczeniami Polaków wysiedlonych z przedwojennych obszarów Polski (mienie zabużańskie). Domaga się od rządów państw (Ukraina, Białoruś) obecnie zajmujących dawne terytorium państwa polskiego należnych odszkodowań za konfiskatę majątków obywatelom pochodzenia polskiego.

Powiernictwo Polskie zamierza wystąpić jako strona procesowa, podnosząca roszczenia osób poszkodowanych wobec rządu RFN. Jego prezesem jest senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk. Stowarzyszenie wydaje swój bezpłatny kwartalnik[1], ma status organizacji pożytku publicznego.

Organizacja 18 grudnia 2006 wystąpiła do premiera Jarosława Kaczyńskiego, o renegocjowanie postanowień traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec z 17 czerwca 1991 roku.

Powiernictwo Polskie do tej pory nie złożyło ani jednego pozwu przeciwko Niemcom, ani nie podjęło innych akcji o charakterze prawnym. Jego działalność ogranicza się do medialnych reakcji na działania Związku Wypędzonych czy Powiernictwa Pruskiego.

Spór o ulotkę z Eriką Steinbach na plakacie rekrutacyjnym Waffen-SS

W proteście przeciwko corocznemu zjazdowi Związku Wypędzonych „Dzień stron ojczystych” Powiernictwo Polskie w sierpniu 2007 r. rozsyłało do niemieckich polityków i instytucji plakat, na którym obok Eriki Steinbach umieszczono żołnierza SS i średniowiecznego rycerza. Była to parafraza plakatu rekrutacyjnego Waffen-SS[2], choć Powiernictwo tłumaczyło, ze treść ulotki nawiązuje do niemieckiej idei „Drang nach Osten[3].

W Niemczech ulotka wywołała oburzenie. Sąd w Kolonii uznał, że treść ulotki, poprzez sugerowanie związków z nazistami zniesławiała Steinbach, zakazał jej rozpowszechniania pod grzywną 250 tys. euro. Ulotkę potępił też przemawiający na zjeździe Hans-Gert Pöttering, przewodniczący Parlamentu Europejskiego[4]. W grudniu 2008 r. Sąd Apelacyjny w Kolonii podtrzymał orzeczenie sądu pierwszej instancji orzekając 50 tys. € kary i pokrycie kosztów obrony Eriki Steinbach. Wyrok uprawomocnił się i Powiernictwu grozi egzekucja komornicza.

Adwokat strony polskiej złożył odwołanie od decyzji sądu, Arciszewska-Mielewczyk zapowiedziała zaś odwołania do niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego i ewentualnie do Strasburga[5].

Linki zewnętrzne


Ten artykuł bazuje na treści z Prepedii, która, by zachować go dla Użytkowników Internetu, skopiowała go przed usunięciem z Wikipedii: Powiernictwo Polskie. Autorzy są podani w historii edycji.
Prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL
Traffic lights 4 states 4.png Ten artykuł zawiera informacje niewystarczająco uźródłowione i niespełniające (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.