Uwaga
Zapraszamy do współtworzenia Wedapedii, wendyjskiej (słowiańskiej) encyklopedii, która jest bratnim projektem Grupy Wedamedia. Aby zostać wedapedystą wystarczy zarejestrować się w serwisie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Po fazie konfiguracji i testów, serwis Wedapedia został oddany w wersji użytkowej 25 września 2021 roku, jako nasz prezent urodzinowy dla polskojęzycznej Wikipedii z okazji 20. rocznicy jej istnienia.

Publicystyka

Z Wedapedia, encyklopedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Publicystyka – subiektywne gatunki wypowiedzi w środkach komunikacji społecznej (prasa, radio, telewizja, internet, książka, wydawnictwa jednorazowe) na publicznie interesujące w danym momencie tematy. Typowe rodzaje publicystyki[1]:

  • pozaprasowa (traktaty, rozprawy, pisma ulotne)
  • prasowa (artykuły, felietony, reportaże)
  • radiowa, telewizyjna i filmowa

Wypowiedź publicystyczna interpretuje i ocenia fakty z przyjętego przez autora punktu widzenia, celem jej jest zaś wpływ na opinię publiczną[1][2]. Dzieje publicystyki sięgają początków piśmiennictwa (retoryka rzymska), a szerokie jej rozpowszechnienie i masowość oddziaływania umożliwił najpierw wynalazek druku, potem radia, telewizji i wreszcie Internetu[2].

Ze względu na temat wypowiedzi publicystykę dzieli się na[1]:

Niemal wszystkie występują również w publicystyce radiowej i telewizyjnej (choć w telewizji np. terminem felieton filmowy oznacza się z reguły dowolną wstawkę filmową do programu studyjnego). Niemniej jednak, nowe środki przekazu mają również specyficzne dla siebie podgatunki publicystyczne (np. talk-show).

Elementy publicystyki znaleźć można również w literaturze pięknej oraz w innych rodzajach twórczości, jak film (kronika filmowa, plakat filmowy) czy plastyka (niektóre rodzaje plakatu, karykatura itd.)[1][2].

Zobacz też

 Z tym tematem związana jest kategoria: Publicyści.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 publicystyka, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2018-06-10].
  2. 2,0 2,1 2,2 Definicje gatunków dziennikarskich, /info.wsisiz.edu.pl [dostęp 2018-06-10].