UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Rzeki w Angoli

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rzeki w Angoli w większości uchodzą do Oceanu Atlantyckiego. Rzeki w południowo-wschodniej części kraju uchodzą do rzeki Zambezi, która wpada do Kanału Mozambickiego (Ocean Indyjski). Jedynie obszar zlewni rzeki Okawango wpada do bagien w Botswanie[1][2].

Rzeki w znacznym stopniu wyznaczają linię graniczną Angoli. Granicę z Demokratyczną Republiką Konga częściowo wyznaczają na północy rzeki Kongo i Kuango, a na wschodzie Kasai. Na połoudniowym-wschodzie rzeka Kuando wyznacza częściowo granicę z Zambią. Natomiast na południu około połowy granicy z Namibią tworzą rzeki Okawango i Kunene.

Na skraju pustyni Namib rzeki mają charakter okresowy. Na niektórych rzekach, takich jak Lucala, tworzą się wodospady, będące atrakcją turystyczną tych terenów.

Najdłuższe

Wodospady Epupa Falls na rzece Kunene
Rzeka Lucala

Najdłuższe rzeki w Angoli (ponad 1000 km):

Inne duże rzeki (poniżej 1000 km):

Przypisy

  1. Mapa Angoli, U.S. Central Intelligence Agency, 1990 (ang.).
  2. Fig. 2: Okavango River Basin including all main tributaries and the..., ResearchGate [dostęp 2019-03-02] (ang.).