UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Nieciecz (rzeka)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nieciecz
Kontynent

Europa

Państwo

PL-LD

Lokalizacja

Kotlina Szczercowska

Rzeka
Długość ok. 34 km
Źródło
Miejsce w okolicach Dworszowic Pakoszowych
Współrzędne

51°14′00,7″N 19°04′27,1″E/51,233528 19,074194

Ujście
Recypient

Widawka

Miejsce na północ od Widawy
Współrzędne

51°27′22″N 18°57′26″E/51,456111 18,957222

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: PL-LD
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Niecieczrzeka w województwie łódzkim w Kotlinie Szczercowskiej, lewy dopływ Widawki, o długości ok. 34 km. Swoje źródła ma w okolicach Dworszowic Pakoszowych. Do Widawki uchodzi na północ od Widawy. W rejonie ujścia Nieciecz ma około 4 metrów szerokości a przeciętna głębokość wynosi około 0,6 m[1]. Obecnie rzeka prawie całkowicie straciła swój pierwotny charakter. Jest to wynikiem oddziaływania leja depresyjnego, powstałego w wyniku działalności Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Jej brzegi zostały zarośnięte, a na jej powierzchni rozpowszechniła się rzęsa wodna, która uniemożliwia rozwój roślinności podwodnej. Nieciecz wysycha, tylko w niektórych odcinkach płynie okresowo. Planowane połączenie cieku kanałem przelotowym z Krasówką zasilaną wodami z odwodnienia odkrywki Szczerców, nie doczekało się realizacji[2].

Miejscowości nad Niecieczą: Kiełczygłów, Rusiec, Widawa.

Zobacz też

Przypisy

  1. [1] Plan nawodnień rolniczych dla województwa łódzkiego cześć III
  2. [2] Rzeka Nieciecz w gm. Rusiec wciąż bez wody.

Linki zewnętrzne