Uwaga
Zapraszamy do współtworzenia Wedapedii, wendyjskiej (słowiańskiej) encyklopedii, która jest bratnim projektem Grupy Wedamedia. Aby zostać wedapedystą wystarczy zarejestrować się w serwisie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Po fazie konfiguracji i testów, serwis Wedapedia został oddany w wersji użytkowej 25 września 2021 roku, jako nasz prezent urodzinowy dla polskojęzycznej Wikipedii z okazji 20. rocznicy jej istnienia.

Wedapedia:Informacje prawne

Z Wedapedia, encyklopedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomoc
Informacje prawne

Informacje prawne

Korzystając z Wedapedii trzeba się liczyć z tym, że:

  • Używasz Wedapedii na własną odpowiedzialność!
  • Wedapedia nie udziela porad fachowych, medycznych, prawnych ani innych
  • Może zdarzyć się, że na Wedapedii znajdziesz nieprawdziwe informacje

Wedapedia nie udziela żadnych gwarancji, zapewnień ani obietnic dotyczących poprawności publikowanych treści. Nie udziela też żadnych innych gwarancji, zarówno jednoznacznych, jak i dorozumianych.

Wedapedia jest otwartą do edycji encyklopedią internetową, co oznacza, że tworzą ją nieodpłatnie ochotnicy zarówno pracujący indywidualnie jak i w grupach, którzy rozwijają tym samym wspólny zasób ludzkiej wiedzy. Takie rozwiązania pozwalają każdemu użytkownikowi Internetu na zmianę zawartości znalezionej na stronach Wedapedii. Choć dołożyliśmy wszelkich starań, aby treść modułów zawierała wiarygodne informacje, nie jesteśmy w stanie ręczyć za wszystkie.

Nie oznacza to, że nie znajdziesz w Wedapedii wielu wartościowych informacji, jednakże należy być świadomym, że Wedapedia NIE MOŻE gwarantować, w jakikolwiek sposób, wiarygodności informacji znalezionych na jej stronach. Ktoś mógł zmienić treść modułu lub dokonać wandalizmu, którego nie dostrzegliśmy.

Żaden z autorów, współpracowników, sponsorów, administratorów, sysopów (operatorów systemu) albo ktokolwiek związany z Wedapedią w żaden sposób nie może być odpowiedzialny za pojawienie się jakiejś niedokładnej lub oszczerczej informacji lub za sposób użycia jej przez internautów.

Jeśli potrzebujesz fachowej rady (na przykład: medycznej, prawnej, etc.) skontaktuj się ze specjalistą w danej dziedzinie, który jest upoważniony do udzielenia potrzebnej Ci porady (np. adwokatem, lekarzem).

Pamiętaj, że także Ty możesz korygować książki na Wedapedii! Parafrazując Nowe Ateny: głupi nie zauważy, a mądry poprawi!

Zasady prawne i licencyjne na Wedapedii

Wszyscy użytkownicy publikujący na portalu Wedapedia z chwilą umieszczenia nowych treści wyrażają jednocześnie zgodę na ich swobodne udostepnianie oraz edycję. Dotyczy to także wprowadzanych przez nich zmian w istniejących na naszej witrynie hasłach (stronach). Treści udostępniane na Wedapedii mogą być swobodnie kopiowane i wykorzystywane do różnych celów. Jednak po ich edycji, czy uzupełnieniu, powodujących istotną zmianę sensu ich rozumienia, co może mieć znamiona manipulacji treścią, należy o tym poinformować swoich odbiorców. Najlepiej korzystać z prezentowanych tekstów i ich fragmentów, jako cytaty z podaniem źródła: wedapedia.pl

Przestrzegaj prawa, zwłaszcza autorskiego, ochrony danych osobowych i ochrony wizerunku innych osób. Wszelkie treści zawierające znamiona nie przestrzegania prawa, netykiety oraz zasad współżycia społecznego mogą zostać usunięte.

Wszystkie teksty znajdujące się na Wedapedia.pl udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń (CC-BY-SA-3.0). O tej licencji więcej przeczytasz tutaj Creative Commons.

Strony importowane z Wikipedii i projektów siostrzanych umieszczone są w odpowiedniej kategorii, aby oznaczyć ich pochodzenie. Poddawane są one jednak edycji przez użytkowników Wedapedia.org, co można znaleźć w historii edycji każdej strony. Z racji, że strona pochodząca z Wikipedii jest pracą zbiorową i trudno jest ustalić jednoosobowe autorstwo tekstu, podanie źródła pochodzenia z Wikipedii uznajemy za jedyne możliwe uznanie autorstwa zgodne z wymogami licencji CC-BY-SA-3.0. W historii importowanej strony w jej ostatniej wersji na Wikipedii jest oznaczony autor ostatniej edycji, który tutaj występuje jako autor jej pierwszej wersji (de facto po zaiportowaniu do Wedapedii). Kolejne edycje dokonywane są przez naszych użytkowników, którzy tym samym udzielają licencji CC-BY-SA-3.0 na dalsze wykorzystywanie tekstu po wprowadzeniu przez nich zmian, na tych samych prawach.

Licencje na MediaWiki.org

Cała zawartość tekstowa Wedapedii, podobnie jak MediaWiki.org, jest udostępniana na jednej z dwóch licencji:

  • Strony pomocy domeny publicznej są, jak sama nazwa wskazuje, udostępnione w domenie publicznej (PD)
  • Wszystkie inne strony są udostępniane na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported (CC BY-SA).

Obie licencje pozwalają każdemu na ponowne wykorzystanie treści w dowolny sposób. Obejmuje to pobieranie opłat za dostęp do treści, rozpowszechnianie ich w dowolnym miejscu i w dowolny sposób oraz modyfikowanie ich w dowolny sposób. Główne różnice między tymi dwiema licencjami to:

  • Jeśli zmienisz zawartość CC BY-SA, Twoje zmiany również muszą zostać opublikowane na licencji CC BY-SA.
  • Jakiekolwiek wykorzystanie treści CC BY-SA musi zawierać informację o autorze.

Więcej tutaj: MediaWiki Copyrights

Zasady udostępniania treści Wikimedii

Wedapedia korzysta z bazy plików multimedialnych Wikimedii zgodnie z wymaganiami licencyjnymi podanymi w tym serwisie. Wikimedia informuje, że: Mile widziane jest przetwarzanie udostępnianych przez nas treści, chociaż istnieją wyjątki w postaci treści objętych „dozwolonym użytkiem” lub podobnymi wyłączeniami w prawie autorskim. Wszelkie przetwarzanie musi odbywać się zgodnie z podstawowymi licencjami. Gdy przetwarzasz lub dokonujesz redystrybucji strony tekstowej opracowanej przez społeczność Wikimedia, zgadzasz się podać informacje na temat autorstwa w dowolnej z wymienionych form: Poprzez hiperłącze (tam, gdzie to możliwe) lub adres URL do przetwarzanej strony lub stron (ponieważ każda strona ma historię strony wyszczególniającą wszystkich autorów i redaktorów), Poprzez hiperłącze (tam, gdzie to możliwe) lub adres URL do alternatywnej, ogólnodostępnej, stabilnej kopii zgodnej z licencją, która uwzględnia autorów w sposób zbliżony do stron projektu, lub Na liście autorów (miej na uwadze, że może być filtrowana w celu wykluczenia bardzo małego lub nieistotnego wkładu).

Więcej tutaj: Warunki użytkowania

Zobacz też


Powrót do Pomocy Wedapedii