Uwaga
Zapraszamy do współtworzenia Wedapedii, wendyjskiej (słowiańskiej) encyklopedii, która jest bratnim projektem Grupy Wedamedia. Aby zostać wedapedystą wystarczy zarejestrować się w serwisie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Po fazie konfiguracji i testów, serwis Wedapedia został oddany w wersji użytkowej 25 września 2021 roku, jako nasz prezent urodzinowy dla polskojęzycznej Wikipedii z okazji 20. rocznicy jej istnienia.

Wedariusz

Z Wedapedia, encyklopedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo Wedariusza

Wedariusz, to wymowny słownik, obejmujący wybrane hasła z polskiego dykcjonariusza wraz z ich etymologią i odniesieniami do innych języków. Obecnie ten bratni projekt Wedamediii jest w fazie przygotowań (32 tysiące haseł z Wikisłownika na dzień 22 czerwca 2021 r.). Dostępny na domenie wedariusz.pl.

Nazwa

Wedariusz to połączenie słów weda+glosariusz (słownik), inaczej dykcjonariusz, albo według propozycji Tomasza J. Kosińskiego, lechicon. Wyraz lechicon odnosi się do greckiego słowa leksykon (λεξικόν lexikón) - słownik, przy czym *lexi - słowo [1]. Niewykluczone, co sugeruje kilku autorów, przyjmujących tzw. teorię kaukaską pochodzenia Słowian, że etnonim Lechi (Lechici), z grecka Lexitae, to synonimiczna nazwa Słowian (lexi=słowo).
Określeniem Leksi (Lexi), nazywają Ormianie kaukaskich Lazów, których wielu uczonych kojarzyło z przodkami Lechów. Na przykład Naruszewicz pisał o kaukaskiej kolebce Lechitów: ziemia Lazow, albo Lachow była tam, gdzie teraz Georgia[2].

Przypisy

  1. Andrzej Bańkowski: Etymologiczny słownik języka polskiego. T. 2: L–P. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 17. ISBN 83-01-13017-2.
  2. Adam Naruszewicz, Tauryka, czyli wiadomości starożytne i późniejsze o stanie i mieszkańcach Krymu do naszych czasów, Warszawa 1805.Ta strona została utworzona przez naszych Użytkowników i jest artykułem własnym Wedapedii, który może być poddawany edycji i uzupełnieniom, korygowanym przez redaktorów i administratorów serwisu. Jego edycje i autorów można zobaczyć tutaj. Możesz go kopiować i udostępniać z zachowaniem praw autorskich: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL