Uwaga
Zapraszamy do współtworzenia Wedapedii, wendyjskiej (słowiańskiej) encyklopedii, która jest bratnim projektem Grupy Wedamedia. Aby zostać wedapedystą wystarczy zarejestrować się w serwisie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Po fazie konfiguracji i testów, serwis Wedapedia został oddany w wersji użytkowej 25 września 2021 roku, jako nasz prezent urodzinowy dla polskojęzycznej Wikipedii z okazji 20. rocznicy jej istnienia.

Wielka Lechia

Z Wedapedia, encyklopedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wielka Lechia jest pojęciem wprowadzonym przez Janusza Bieszka w odniesieniu do wszechsłowiańskiego bytu państwowego przed uformowaniem się Polski i innych państw słowiańskich, które miały powstać najpierw jako księstwa, a po rozbiciu lechickiej jedności, przekształciły się w osobne organizmy państwowe[1]. Autor ten siegnął po idee lechickie podawane przez polskich kronikarzy (m.in. Wincenty Kadłubek, Dzierzwa, czy Jan Długosz), którzy pisali o Lechii, jako dawnej Polsce i Lechitach mających być potomkami Polaków.

Przypisy

  1. Janusz Bieszk, Słowiańscy królowie Lechii. Polska starożytna, Bellona, Warszawa 2015Ta strona została utworzona przez naszych Użytkowników i jest artykułem własnym Wedapedii, który może być poddawany edycji i uzupełnieniom, korygowanym przez redaktorów i administratorów serwisu. Jego edycje i autorów można zobaczyć tutaj. Możesz go kopiować i udostępniać z zachowaniem praw autorskich: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL