UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Wikiźródła

Z Wedapedia
Wersja z dnia 22:13, 19 paź 2022 autorstwa imported>MalarzBOT (MalarzBOT: regeneracja szablonu {{Strona WWW infobox}})
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wikiźródła
Ilustracja
Logo serwisu
Typ strony

biblioteka internetowa

Komercyjna

Nie

Autor

wielu autorów

Właściciel

Wikimedia Foundation

Rejestracja

Opcjonalnie

Strona internetowa
Polska wersja językowa Wikiźródeł

Wikiźródła (ang. Wikisource) – wielojęzyczny siostrzany projekt Wikipedii, który działa jako jedno z przedsięwzięć Wikimedia Foundation. Jego celem jest stworzenie wolnej bazy tekstów źródłowych.

Historia

Projekt rozpoczął działalność 24 listopada 2003 pod tymczasowym adresem sources.wikipedia.org, a później przeniósł się na własną domenę wikisource.org. 24 sierpnia 2005 uruchomiono polską domenę językową pl.wikisource.org.

W początkowych fazach planowania nazywał się Project Sourceberg (od Projektu Gutenberg), a 6 grudnia 2003 roku w wyniku głosowania został przemianowany na Wikisource. Polskie tłumaczenie tej nazwy zostało po raz pierwszy zastosowane 15 listopada 2004. Użytkowników Wikiźródeł nazywa się wikiskrybami.

27 marca 2010 w projekcie zostały wprowadzone tzw. wersje przejrzane. Oznacza to, że dokonane zmiany są widoczne dla czytelników, dopiero gdy jeden z redaktorów stwierdzi, że nie ma w nich wandalizmów.

Informacje gromadzone w ramach projektu

Lista typów tekstów, które są zamieszczane w projekcie:

  • oryginalne, uprzednio publikowane teksty innych autorów,
  • teksty i dokumenty historyczne rangi państwowej lub międzynarodowej,
  • tłumaczenia oryginalnych tekstów, w tym także autorstwa wikiskrybów,
  • tłumaczenia słów lub zwrotów, podsumowania, odesłania i inne informacje o tekście w postaci przypisów wyraźnie oddzielonych od utworu.

Zobacz też

Linki zewnętrzne