UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Biała (dopływ Dunajca)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biała
Ilustracja
Widok Białej z mostu w Grybowie
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 101,8 km
Powierzchnia zlewni

983,3 km²

Źródło
Miejsce Lackowa
Beskid Niski
Wysokość

750–770 m n.p.m.

Współrzędne

49°25′56″N 21°06′47″E/49,432222 21,113056

Ujście
Recypient

Dunajec

Miejsce Tarnów
Wysokość

196 m n.p.m.

Współrzędne

50°02′14″N 20°54′49″E/50,037222 20,913611

Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Biała (Biała Dunajcowa)rzeka w Beskidzie Niskim i na Pogórzu Środkowobeskidzkim, prawy dopływ Dunajca. Długość 101,8 km. Powierzchnia dorzecza: 983,3 km2.

Źródła w Beskidzie Niskim, na północno-wschodnich stokach Lackowej, na wysokości 750–770 m n.p.m. Spływa w kierunku północnym i północno-wschodnim. Dolina, początkowo wąska, rozszerza się poniżej Grybowa, odkąd rzeka stanowi granicę pomiędzy Pogórzem Rożnowskim (na zachodzie) i Pogórzem Ciężkowickim (na wschodzie). Poniżej Tarnowa, na wysokości ok. 196 m n.p.m. (już na terenie Niziny Nadwiślańskiej – w Kotlinie Sandomierskiej) uchodzi do Dunajca.

Spadek w górnym biegu wynosi do 8,6‰, w dolnym – ok. 0,9‰. Rzeka odznacza się dużymi wahaniami stanów wody (do 8 m w dolnym biegu), zdarzają się gwałtowne wezbrania.

Główne dopływy lewobrzeżne: Banica, Czyrnianka, Mostysz, Binczarówka, Pławianka, Wojnarówka, Brzanka, Jastrzębianka, Kipsznianka, Mesznianka, Rychwałdzianka, Rzuchowianka, Zimna Woda,

Główne dopływy prawobrzeżne: Lipka, Czertyżnianka, Stawiszanka, Czarna, Sudoł, Polnianka, Stróżnianka, Zborowianka, Ostruszanka, Rzepianka, Rostówka, Szwedka, Radlanka, Dębnica, Wątok, Stary Wątok, Chyszowski Rów.

Na Pogórzu Ciężkowickim, na prawym brzegu rzeki znajduje się rezerwat przyrodySkamieniałe Miasto”.

Ważniejsze miejscowości nad Białą: Grybów, Stróże, Bobowa, Ciężkowice, Gromnik, Tuchów, Pleśna, Tarnów, Biała.

Galeria

Przypisy

Linki zewnętrzne