UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Chechło (dopływ Wisły)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chechło
Ilustracja
Dolina Chechła w Chrzanowie
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Rzeka
Długość 26 km
Powierzchnia zlewni

116 km²

Źródło
Miejsce Puszcza Dulowska
Wysokość

230-300 m n.p.m.

Współrzędne

50°06′30,9″N 19°33′52,4″E/50,108583 19,564556

Ujście
Recypient

Wisła

Miejsce w okolicy Mętkowa
Współrzędne

50°02′48″N 19°22′07″E/50,046667 19,368611

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: powiat chrzanowski
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie rzeki na terenie Wolnego Miasta Kraków (1815-1846)

Chechłorzeka, lewy dopływ Wisły o długości 26 km, przebiegający w przeważającej części przez obszar powiatu chrzanowskiego, na pograniczu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Śląskiej. Niegdyś od Żarek do ujścia granica pomiędzy Śląskiem, a Małopolską.

Rzeka Chechło przebiega przez obszar gmin: Krzeszowice, Trzebinia, Chrzanów, a dalej aż do ujścia do Wisły stanowi granicę między gminami Libiąż i Babice.

Chechło bierze swój początek ze stawów, mokradeł i torfowisk Puszczy Dulowskiej, położonej na terenie Niecki Dulowsko-Chrzanowskiej, na wysokości 230–300 m n.p.m. Mniej więcej w połowie długości rzeki zlokalizowane jest Jezioro Chechelskie, będące założonym w latach 60. zbiornikiem zaporowym o powierzchni 54 ha i długości ok. 1,5 km. Głównymi dopływami są potoki Luszowianka (Luszówka), Młoszówka i ciek Ropa[1]. Górny odcinek rzeki jest interesujący przyrodniczo. Chechło uchodzi do Wisły w okolicach Mętkowa.

Przyroda

Rzeka przepływa głównie przez bory sosnowe, miejscami przez bór bagienny. W bezpośrednim sąsiedztwie koryta rosną olsy, a miejscami las łęgowy. Świat zwierzęcy rzeki i jej bezpośredniego sąsiedztwa reprezentują między innymi: rak szlachetny, minóg strumieniowy, płoć, okoń, szczupak, brodziec samotny, zimorodek, żuraw, bóbr europejski i wydra[2].

Bibliografia

Przypisy

Zobacz też