UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Cieszynka (rzeka)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cieszynka
Ilustracja
Cieszynka nieopodal Bukowa
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

woj. zachodniopomorskie

Rzeka 6 rzędu
Długość 26,89 km
Źródło
Miejsce w okolicy wsi Mielęcin
Ujście
Recypient

Płociczna

Miejsce na zachód od Jeleniego Rogu
Wysokość

ok. 57 m n.p.m.[1]

Współrzędne

53°05′11″N 15°59′53″E/53,086389 15,998056

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: PL-ZP
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Cieszynkarzeka, dopływ Płocicznej[2] o długości 26,89 km[3].

Rzeka wypływa na południe od wsi Mielęcin i kieruje się na południowy zachód. Następnie zmienia kierunek na zachodni i w okolicach miasta Człopa przepływa przez Jezioro Młyńskie Wielkie, a w miejscowości Rybakówka przez jezioro Kamień. W okolicach wsi Załom przepływa przez kolejne jezioro Załom Wielki, a w okolicy wsi Jeleni Róg przez Jezioro Dubie i po paru kilometrach wpada do Płocicznej.

Źródlisko Cieszynki zlokalizowane w oddziałach leśnych 54 i 55, stanowiących działki geodezyjne 54L i 55L obrębu ewidencyjnego Drzonowo zostało uznane ze pomnik przyrody[4]. Nazwę Cieszynka wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę rzeki – Desselfliess[5].

Zobacz też

Przypisy