UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Dąbroczna

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dąbroczna
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 40,2 km
Powierzchnia zlewni

236,4 km²

Źródło
Miejsce na północ od miejscowości Pępowo
Ujście
Recypient

Orla

Współrzędne

51°32′33,9″N 16°55′12,2″E/51,542750 16,920056

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: PL-DS
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Dąbrocznarzeka w zachodniej Polsce, prawy dopływ Orli, do której uchodzi w jej 18,9 km biegu. Długość rzeki to 40,2 km a powierzchnia zlewni wynosi 236,4 km². Spotkać można się również z pisownią Dąbrocznia.

Przebieg

Obszarem źródliskowym są tereny leśne na północ od miejscowości Pępowo. W dalszym biegu ciek płynie przez obszary rolnicze. W Miejskiej Górce znajduje się zbiornik Balaton, który należy do samorządu, który odkupił ją od miejscowej cukrowni. Pełni on funkcję zbiornika retencyjnego. Ma on powierzchnię 0,12 km², jego głębokość sięga 3 m, a objętość czynna wynosi 360 000 m³. Główne dopływy to Złoty Rów (Złota Woda) i kanał Bitter.

Ważniejsze miejscowości nad Dąbroczną to Pępowo i Miejska Górka.

Czystość

W górnym biegu do wód odprowadzane są ścieki z oczyszczalni komunalnej oraz oczyszczalni stadniny koni w Pępowie. W dalszym biegu wody są zanieczyszczane poprzez odprowadzane ścieki socjalne z miejscowości Miejska Górka, nielegalne zrzuty ścieków z ubojni drobiu w Karolinkach oraz niedostatecznie oczyszczone ścieki z zakładów mięsnych w Słupi Kapitulnej. Rzeka prawdopodobnie jest również odbiornikiem ścieków z licznych gospodarstw, o czym świadczy jej zły stan sanitarny[potrzebny przypis].

Historia

W 1921 protest źle wynagradzanych robotników zatrudnionych przy regulacji Dąbroczni był bezpośrednią przyczyną rozruchów głodowych w Rawiczu, czyli tzw. krwawego piątku[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. Tadeusz Becela, Lata górne i chmurne, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1965, s.33