UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Dębowiec (struga)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dębowiec
Ilustracja
Łęg olszowy nad Dębowcem
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

Kotlina Sandomierska

Struga
Długość 25 km
Spadek

0,3%

Powierzchnia zlewni

88,4 km²

Źródło
Wysokość

215,7 m n.p.m.

Współrzędne

50°43′03″N 22°19′57″E/50,717500 22,332500

Ujście
Recypient

Łukawica

Miejsce Rzeczyca Długa
Wysokość

153,7 m n.p.m.

Współrzędne

50°38′22″N 22°05′26″E/50,639444 22,090556

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: POL
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Dębowiecrzeka we wschodniej Polsce, lewobrzeżny dopływ Łukawicy. Obszar źródliskowy rzeki zlokalizowany jest w północnej części Lasów Janowskich. Uchodzi do Łukawicy w okolicy miejscowości Rzeczyca Długa. Koryto Dębowca jest meandrujące, a na odcinkach uregulowanych proste, wycięte w piaskach, miejscami w dnie występują płytko zalegające iły krakowieckie, a także żwiry.

Fauna i flora doliny Dębowca

Dolina Dębowca jest w większości pokryta lasami, wśród których na szczególną uwagę zasługuje łęg olszowy oraz bór bagienny położone między Lipowcem, a Kochanami. W łęgu tym stwierdzono występowanie 32 gatunków ptaków[1], m.in. bociana czarnego, dzięcioła zielonosiwego i samotnika, 2 gatunków płazów: ropuchy szarej i żaby trawnej oraz kilku gatunków ssaków, m.in. bobra, wilka i łosia. Mimo, że rzeka jest zachowana w dość naturalnym stanie, wśród ryb w niej występujących stwierdzono występowanie tylko 3 gatunków ryb, z czego 2 inwazyjnych: trawianki i sumika karłowatego oraz 1 chronionego: śliza.

Wśród roślin występujących w łęgu olszowym i borze bagiennym na szczególną uwagę zasługują chronione mchy[1]: gajnik lśniący, torfowiec błotny, torfowiec Girgensohna, torfowiec ostrolistny, a także widłak jałowcowaty, wełnianka pochwowata i bagno zwyczajne.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Projektowany rezerwat Dolina Dębowca | Wolne Rzeki, 12 września 2017 [dostęp 2020-12-02] (pol.).