UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Drwinka (dopływ Wisły)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Drwinka
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

woj. małopolskie

Rzeka
Długość 31,05 km
Źródło
Miejsce w Niepołomicach
Ujście
Recypient

Wisła

Miejsce na północny wschód od Świniar
Wysokość

177,9 m n.p.m.[1]

Współrzędne

50°08′01″N 20°29′37″E/50,133611 20,493611

Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ujście”

Drwinkarzeka, prawobrzeżny dopływ Wisły[2] o długości 31,05 km[3].

Płynie w powiecie wielickim i bocheńskim, w województwie małopolskim. Źródła znajdują się pod Niepołomicami, ujście w okolicach Świniar w 133,5 km biegu Wisły. Przyjmuje 3 prawostronne dopływy. Są to niewielkie potoki z łąk Puszczy Niepołomickiej, z Wilczego Lasu i spod Gawłówka.

Drwinka przepływa przez Puszczę Niepołomicką, dzieląc ją jednocześnie na dwa, różne pod względem flory, kompleksy. Południowo-wschodnia część zlewni Drwinki leży w dolinie Wisły na obszarze piasków porośniętych Puszczą Niepołomicką, wypełnionej głównie czwartorzędowymi osadami rzecznymi o miąższu kilkunastu metrów, pokrytymi lessem i utworami piaszczystymi.

Ocena ogólna jakości wód rzeki Drwinki na jej odcinku ujściowym pod względem fizyko-chemicznym, hydrobiologicznym i bakteriologicznym odpowiada normom klasy II. Wody Drwinki nie wykazują cech eutrofizacji.

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia