UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Dwernik (dopływ Sanu)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwernik
Ilustracja
Dwernik w górnym biegu, gdzie nosi nazwę Nasiczniański Potok
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Potok
Długość ok. 14 km
Powierzchnia zlewni

54.2 km²

Źródło
Miejsce Północne stoki Małej Rawki
Wysokość

ok. 1100 m n.p.m.

Współrzędne

49°06′44″N 22°34′17″E/49,112222 22,571389

Ujście
Recypient

San

Miejsce Dwernik
Wysokość

ok. 520 m n.p.m.

Współrzędne

49°13′06″N 22°37′54″E/49,218333 22,631667

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: POL
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Dwernikpotok w Bieszczadach Zachodnich, wypływa z północnych stoków Małej Rawki, uchodzi do Sanu w miejscowości Dwernik. Potok ten ma wyjątkowo bogate nazewnictwo, górny odcinek od źródeł do Brzegów Górnych nosi nazwę Prowcza lub Prowsija, środkowy odcinek Nasiczniański (Potok), dolny Dwernik, dodatkowo spotkać można nazwę Bereżanka. Kieruje się początkowo na północny zachód do Brzegów Górnych, tam zmienia kierunek na północny i płynie głębokim przełomem pomiędzy Połoniną Wetlińską i Połoniną Caryńską, przez wsie Nasiczne i Dwernik, gdzie uchodzi do Sanu.

Bibliografia

  • Mapa i cześć informacyjna wydania "Bieszczady Wysokie" Wojciech Krukar Wydawnictwo Ruthrnus Krosno 2003 r., ISBN 83-86588-44-6
  • Mapa hydrologiczna Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (http://mapa.kzgw.gov.pl/)
  • Mapy WIG arkusz Dźwiniacz Górny 1937
  • Google Earth i GoogleMaps w tym dostępne tam narzędzia pomiarowe

Linki zewnętrzne