UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Dzika Orlica

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dzika Orlica
Ilustracja
Dzika Orlica w Lasówce
(bieg rzeki od kamery)
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska
 Czechy

Rzeka
Długość 99,3 km
Powierzchnia zlewni

806,5 km²

Średni przepływ

11,5 m³/s ujście

Źródło
Miejsce w rejonie Torfowiska pod Zieleńcem
Wysokość

800 m n.p.m.

Współrzędne

50°21′28,8″N 16°26′06,0″E/50,358000 16,435000

Ujście
Recypient

Orlica

Miejsce w okolicy Albrechtice nad Orlicí, Czechy
Wysokość

246 m n.p.m.

Współrzędne

50°08′04,3″N 16°04′08,7″E/50,134528 16,069083

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: Sudety
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Dzika Orlica w Mostowicach

Dzika Orlica (czes. Divoká Orlice, niem. Wilde Adler, Erlitz) – rzeka w Sudetach, rozdzielająca w południowej części Góry Bystrzyckie od Orlickich, dopływ Orlicy, należy do dorzecza Łaby i zlewiska Morza Północnego[1]. Źródła w rejonie Torfowiska pod Zieleńcem[1]. Płynie początkowo na południe, później na południowy wschód. Na odcinku 29,5 kilometra (od Lasówki do Lesicy) wzdłuż rzeki biegnie granica Polski i Czech[1]. Ten sam odcinek stanowi też południowo-zachodnią granicę ziemi kłodzkiej[2][3].

W dolinie po polskiej stronie położone są wsie: Lasówka, Mostowice, Rudawa, Niemojów, Lesica, które tworzą ciąg osadniczy, gdzie obecnie ze względu na niekorzystne położenie postępuje wyludnianie się wsi (z wyjątkiem Lasówki, która pełni funkcję letniskową)[1].

Na terenie Czech skręca na południe i płynie przełomową doliną przez rezerwat przyrody Ziemska brama (czes. Přírodní rezervace Zemská brána), miejscowości Klášterec nad Orlicí i Pastviny, po czym skręca na zachód. Płynie przez miasto Žamberk, miejscowości Litice, Potštejn, Doudleby nad Orlicí, Kostelec nad Orlicí i Častolovice. Na wysokości miejscowości Albrechtice nad Orlicí łączy się z Cichą Orlicą (czes. Tichá Orlice) w drugą co do wielkości rzekę wschodnich Czech – Orlicę (czes. Orlice).

Dolina Orlicy uchodziła dawniej za krajobrazowy odpowiednik dolin alpejskich[1].

W rzece żyją m.in. pstrąg potokowy, głowacz białopłetwy, minóg strumieniowy[2].

Dolina Dzikiej Orlicy po stronie czeskiej jest obszarem sieci Natura 2000 (po stronie polskiej jest obszarem projektowanym).

Dopływy

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 14: Góry Bystrzyckie i Orlickie. Warszawa; Kraków: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1992, s. 81-83. ISBN 83-7005-340-8.
  2. 2,0 2,1 Dolina Dzikiej Orlicy
  3. Rzeka na mapieRZGW Wrocław

Bibliografia

Zobacz też