UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Elżbieta Smułkowa

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elżbieta Smułkowa
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

24 czerwca 1931
Lwów

Profesor doktor habilitowana nauk
humanistycznych
Specjalność:
językoznawstwo polskie i wschodniosłowiańskie, problematyka pograniczy językowych
Alma Mater

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Doktorat

1965

Habilitacja

1978

Polska Akademia Nauk
Status

Członkini Wydziału I - Nauk Społecznych; Komitetu Słowianoznawstwa

Profesor zwyczajna
Jednostka

Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet w Białymstoku

Okres zatrudn.

od 1957

Ambasador RP na Białorusi
Okres spraw.

1 października 1992–1 października 1995

Poprzednik

utworzenie stanowiska

Następca

Marek Ziółkowski (chargés d'affaires ad interim)

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Janina Elżbieta Smułek (Smułkowa) (ur. 24 czerwca 1931 we Lwowie) – językoznawczyni, slawistka i białorutenistka, w latach 1992–1995 ambasador RP na Białorusi.

Życiorys

Dzieciństwo spędziła we Lwowie. W 1941 została wraz z matką i siostrą wywieziona na Syberię, gdzie spędziła kolejnych 5 lat. Po repatriacji rodzina znalazła się w Toruniu.

W 1957 ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1965 uzyskała stopień doktora na podstawie pracy Słownictwo z zakresu uprawy roli w gwarach wschodniej Białostocczyzny na tle wschodniosłowiańskim, a w 1978 stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy Studia nad akcentem języka białoruskiego. Rzeczownik.

Od 1957 związana była z Zakładem Filologii Białoruskiej Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1971–1975 była jego kierowniczką. Od 1978 do 1981 pełniła funkcję prodziekan do spraw studenckich Wydziału Rusycystyki, Slawistyki i Lingwistyki Stosowanej UW, a od 1987 do 1990 funkcję prodziekan ds. naukowych Wydziału Polonistyki UW. W latach 1988–1996 była profesor nadzwyczajną w Katedrze Językoznawstwa Ogólnego UW. W latach 1988–1990 z jej inicjatywy na Wydziale Polonistyki uruchomiono studia bałtystyczne[1].

Współpracowała także z filią Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie Uniwersytetem w Białymstoku, gdzie od 1997 do 2002 kierowała Katedrą Kultury Białoruskiej. W kolejnych latach związana była z Ośrodkiem Badań nad Tradycją Antyczną w Polsce i Europie Środkowowschodniej, a następnie Instytutem Badań Interdyscyplinarnych "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego.

Wypromowała co najmniej sześcioro doktorów[2]. Odbyła szereg staży i wyjazdów zagranicznych, brała udział w wielu międzynarodowych kongresach i konferencjach naukowych. Prowadziła wykłady na uczelniach zagranicznych.

W 1991 objęła funkcję Konsula Generalnego RP na Białorusi. W latach 1992–1995 była pierwszą Ambasador RP na Białorusi.

Jest członkinią Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego i Białostockiego Towarzystwa Naukowego.

Główne zainteresowanie naukowe Smułkowej to: fonetyka, fonologia (akcentologia wschodniosłowiańska), pogranicze językowe polsko-białorusko-litewskie (m.in. mikrotoponimia), dialektologia słowiańska (głównie polska i białoruska).

Wybrane publikacje

  • Słownictwo z zakresu uprawy roli w gwarach wschodniej Białostocczyzny na tle wschodniosłowiańskim, Wrocław 1968
  • Studia nad akcentem języka białoruskiego (rzeczownik), Warszawa 1978
  • Fonetyka i fonologia języka białoruskiego z elementami fonetyki i fonologii ogólnej, Warszawa 1988 (wspólnie z Walerym Czekmanem)
  • Białoruś i pogranicza. Studia o języku i społeczeństwie, Warszawa 2002

Odznaczenia

Przypisy

  1. Zarys historii warszawskiej bałtystyki. www.kjoib.uw.edu.pl. [dostęp 2012-11-24]. (pol.).
  2. System Wspomagania Wyboru Recenzentów, recenzenci.opi.org.pl [dostęp 2019-02-21].
  3. M.P. z 2005 r. nr 73, poz. 1001

Bibliografia

  • Językoznawstwo i Białoruś. Z Elżbietą Smułkową rozmawia Anna Engelking w: Anna Engelking, Romuald Huszcza (red.), Pogranicza języków. Pogranicza kultur. Studia ofiarowane Elżbiecie Smułkowej, Warszawa 2003
  • Współcześni uczeni polscy. Słownik biograficzny, t. IV (S-Ż), Warszawa 2002
  • Prof. dr hab. Elżbieta Smułek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2010-05-26].