UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Elma (rzeka)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elma
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 37,6[1] km
Powierzchnia zlewni

281[1] km²

Średni przepływ

1,75 m³/s Piaseczno[1]

Źródło
Miejsce w okolicy wsi Sigajny
Ujście
Recypient

Łyna

Miejsce w okolicy wsi Wojdyty
Współrzędne

54°10′01″N 20°36′43″E/54,166944 20,611944

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: PL-WN
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Elma (niem. Elm) – rzeka w woj. warmińsko-mazurskim, lewy dopływ Łyny, o długości 37,6 km.

Przebieg

Wypływa na północ od miejscowości Sigajny w gminie Górowo Iławeckie i kieruje się na południowy wschód. W miejscowości Gałajny przepływa pod drogą wojewódzką nr 511, mija wieś Nowa Wieś Iławecka i zmienia kierunek na południowy. Płynąc dalej mija miejscowości Wiewiórki, Deksyty, Weskajmy, Bądze, Piaseczno, Koniewo. Do Łyny wpada w miejscowości Wojdyty.

W górnym biegu ma charakter wąskiego i płytkiego rowu, częściowo uregulowanego. Otaczają ją pola uprawne oraz łąki. Od Jagot przepływa przez kompleks leśny, a jej dolina się zwęża. Rzeka płynie tu malowniczym wąwozem, intensywnie meandrując. Dno pokryte jest piaskiem, żwirem oraz kamieniami. Powyżej wsi Koniewo istnieje zalew o powierzchni około 8 hektarów z elektrownia wodną[2].

Ichtiofauna

W rzece występują takie ryby, jak: karaś, lin, karp, płoć, szczupak i okoń. Przed laty występowały tutaj pstrągi potokowe, ale obecnie nie są już stwierdzane. Przed 2003 Marian Paruzel napotkał w rzece pstrąga tęczowego. Woda należy do Okręgu PZW w Olsztynie[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Program ochrony środowiska dla gminy Górowo Iławeckie na lata 2012-2015, s. 25-26. [dostęp 29-05-2013].zły zapis daty dostępu
  2. 2,0 2,1 Marian Paruzel, Elma, w: Wiadomości Wędkarskie, nr 11/2003, s. 26, ISSN 0137-8104