UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Gnilna

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gnilna
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość ok. 12[1] km
Źródło
Miejsce Swochowo
Współrzędne

54°32′27″N 17°07′42″E/54,540833 17,128333

Ujście
Recypient

Słupia

Miejsce Machowino
Współrzędne

54°32′42″N 16°58′38″E/54,545000 16,977222

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, po lewej znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: Słupsk (gmina wiejska)
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, po lewej znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Gnilna – niewielka rzeka w województwie pomorskim, prawy dopływ Słupi[2].

Charakterystyka

Gnilna płynie szeroką, porośniętą łąkami mokrymi doliną przez wysoczyznę morenową w kierunku zachodnim, dwa kilometry powyżej ujścia zmienia kierunek na południowy. Źródła Gnilnej znajdują się w pobliżu źródeł rzeki Brodniczki, która jest dopływem Łupawy[3]. Pomiędzy źródłami obu rzek występuje strefa bifurkacyjna, oznacza to, że cieki z tej strefy zasilają raz jedna, raz drugą rzekę. Wynika to z faktu, że doliny obu rzek łączą się ze sobą[4][5].

Przypisy