UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Grażyna Szwat-Gyłybowa

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grażyna Szwat-Gyłybowa (ur. 1956) – doktor habilitowana, profesor IS PAN, literaturoznawczyni.

Życiorys

W latach 2007-2011 dyrektorka Instytutu Slawistyki PAN; członkini Rady Naukowej Instytutu Slawistyki PAN oraz Rady Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego; od 2006 roku redaktorka naczelna czasopisma “Slavia Meridionalis”, członkini komitetu redakcyjnego “Prac Filologicznych”; Komitetu Słowianoznawstwa PAN, TNW, Rady Programowej Fundacji Slawistycznej. wyróżniona przez Prezesa Bułgarskiej Akademii Nauk Dyplomem Uznania za Zasługi dla Bułgarystyki. Uhonorowana w 2016 roku najwyższym odznaczeniem Bułgarskiej Akademii Nauk – Medalem im. Marina Drinowa ze Wstęgą, oraz doktoratem honoris causa Uniwersytetu Sofijskiego i Błękitną Wstęgą Uniwersytetu Sofijskiego.

Głównym obszarem badań jest problematyka kulturowa na Bałkanach: kwestie polietniczności i wielokulturowości, bułgarskie mity narodowe i symbole kulturowe, historia ruchów religijnych i badania nad tradycjami duchowości elit.

Publikacje

Opublikowała kilkadziesiąt publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym m.in.:

  • "Haeresis bulgarica w bułgarskiej świadomości kulturowej XIX i XX wieku", Warszawa 2005. ISBN 83-89191-33-4.
  • "Kultura, język, komunikacja: problemy globalizacji i kultur narodowych" (red. wspólnie z Andrzejem Z. Makowieckim), Warszawa: Uniwersytet Warszawski. Wydział Polonistyki. Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, 2001. ISBN 83-915364-1-6.
  • "W kręgu bułgarskiej groteski (o twórczości Jordana Radiczkowa)", Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, Warszawa 1991.
  • "Literatura jako narzędzie zła", (w:) Kategoria dobra i zła w literaturach słowiańskich, red. T. Dąbek - Wirgowa i A. Z. Makowiecki, Warszawa 1994, s. 121–126.
  • "Bogomilstwo – wielki temat kultury bułgarskiej w prozie Emiliana Stanewa", (w:) Wielkie tematy kultury w literaturach słowiańskich, t.6, red. I. Malej i Z. Tarajło-Lipowska, Wrocław 2004.
  • "Literatura bułgarska po przełomie", Arkusz, czerwiec 2000, s. 1-2.
  • "Wiedza lokalna i uniwersalna", Literatura na świecie, nr 3-4/2006, s. 138-148.

Jest członkinią zespołów redakcyjnych czasopisma "Slavia Meridionalis" oraz serii wydawniczych "Literatura na pograniczach" i "Kultura na pograniczach". Dokonała także kilku przekładów z bułgarskiej literatury pięknej i naukowej.

Bibliografia