UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Iłownica (rzeka)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Iłownica
Ilustracja
Iłownica w Bronowie
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

województwo śląskie
powiat bielski

Rzeka
Długość 27,88 km
Powierzchnia zlewni

201,1 km²

Źródło
Miejsce wzgórze Bucze
Ujście
Recypient

Wisła

Miejsce Czechowice-Dziedzice
Wysokość

240,7 m n.p.m.[1]

Współrzędne

49°55′32,0″N 18°58′54,8″E/49,925556 18,981889

Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”

Iłownica (Iłowniczanka[potrzebny przypis]) – rzeka, prawostronny dopływ Wisły[2] o długości 27,88 km[3] i powierzchni dorzecza 201,1 km².

Rzeka płynie w powiecie bielskim. Jej źródła znajdują się na północno-wschodnich stokach wzgórza Bucze na Pogórzu Śląskim. Jednym z prawych dopływów jest Potok Łaziński[4]. Uchodzi do Wisły w okolicy oczyszczalni ścieków w północno-zachodniej części Czechowic-Dziedzic.

Rzeka była wzmiankowana w 1525 roku jako Bach Ihlownitz a w 1727 jako rzeka Ilownica. Nazwa ta jest jednak starsza, jako że nad Iłownicą leży wieś z zapożyczoną od niej nazwą, wzmiankowaną już około 1305 roku jako Gylownita. Obie nazwy wywodzą się od przymiotnika iłowy[5].

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

  • Aleksander Dorda: Środowisko abiotyczne. Charakterystyka hydrograficzna. Rzeki i potoki. Dorzecze Małej Wisły. W: Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych pod redakcją Idziego Panica. T. I: Śląsk Cieszyński w czasach prehistorycznych. Cz. pierwsza: Środowisko przyrodnicze. Cieszyn: Starostwo Powiatowe, 2009, s. 65. ISBN 978-83-926929-2-8.
  • Iłownica, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. III: Haag – Kępy, Warszawa 1882, s. 271.