UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Jadkowa (dopływ Budzówki)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jadkowa
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

województwo dolnośląskie
powiat dzierżoniowski
powiat ząbkowicki

Rzeka
Długość około 21 km
Powierzchnia zlewni

54,8 km²

Źródło
Miejsce Północne zbocze wzniesienia Kobylec
Wysokość

około 755 m n.p.m.

Współrzędne

50°37′41,2″N 16°35′19,6″E/50,628104 16,588781

Ujście
Recypient

do Budzówki

Miejsce Ząbkowice Śląskie
Wysokość

około 270 m n.p.m.

Współrzędne

50°35′09,3″N 16°48′17,5″E/50,585915 16,804848

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: powiat ząbkowicki
Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: Sudety
Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: PL-DS
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Jadkowa niem. Weigelsdorfer Wasser[1] – rzeka w Polsce w woj.dolnośląskim w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich i na Przedgórzu Sudeckim[2].

Ma długość około 21 km, i jest dopływem Budzówki[2]. Jest ciekiem IV rzędu należącym do dorzecza Odry, zlewiska Morza Bałtyckiego.

Położenie

Źródło Jadkowej położone jest na wysokości około 755 m n.p.m. w południowo-wschodniej części Gór Sowich na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Bardzkich i Sowich, na północnym zboczu wzniesienia Kobylec poniżej Przełęczy Woliborskiej[3]. Potok spływa zalesioną, stromą, wciętą w zbocze doliną w kierunku północno-wschodnim. Niżej na poziomie 600 m n.p.m. na wysokości wzniesienia Czeszka potok przecina drogę nr 384 i dalej spływa wzdłuż drogi głęboką i stromą doliną konsekwentną, wciętą w prekambryjskie paragnejsy i migmatyty. Na linii sudeckiego uskoku brzeżnego potok opuszcza Obszar Chronionego Krajobrazu Gór Bardzkich i Sowich oraz lasy świerkowo-bukowe regla dolnego porastające Góry Sowie i wpływa na obszar Przedgórza Sudeckiego pomiędzy nieliczne zabudowania wsi Jodłownik we wsi potok skręca na wschód w kierunku Ostroszowic. We wsi potok zasila dawny staw dworski, za którym skręca na południowy wschód i wzdłuż lokalnej drogi wśród zabudowań płynie przez Rudnicę w kierunku Ząbkowic w Ząbkowicach skręca na południe i na południowo-zachodnich obrzeżach miasta na wysokości ok. 270 m n.p.m. uchodzi do Budzówki. Zasadniczy kierunek biegu potoku jest północno-wschodni. Jest to potok górski odwadniający północno-wschodni fragment zboczy Gór Sowich i południowo-zachodnią część Wzgórz Bielawskich. Potok o szerokości 3,2 m i głębokość 0,37 m o dnie kamienisto żwirowym, w górnym biegu na dnie występują kamienie i głazy w większości potok płynie przez pola i łąki. W górnym biegu dziki w środkowym i dolnym biegu częściowo uregulowany[4]. Krystaliczne, słabo spękane i na ogół nieprzepuszczalne podłoże o znacznym nachyleniu zboczy.

Dopływy

Dopływami są Węża, Mrowa, oraz okresowe strumienie mające źródła na północno-wschodnich zboczach Gór Sowich.

Inne

  • W przeszłości potok nosił nazwy: Weigelsdorfer Wasser, Weigeldorfer Viehgrund, Jadkówka, Pleśnica’.

Ciekawostki

  • Przy drodze z Jodłownika do Nowej Rudy, za mostkami, znajduje się źródło siarkowe, z którego wypływa woda o siarkowym zapachu. Niektóre z przedwojennych przewodników po Górach Sowich opisywały to miejsce jako zagospodarowane, a samo źródło ujęte było w formie pomniczka.
  • W przeszłości Jadkową uznawano jako lewy dopływ Węży. Węża obecnie jest prawym dopływem Jadkowej.

Miejscowości położone nad potokiem

Przypisy

Bibliografia

  • Góry Sowie, Mapa turystyczna, Skala 1:35 000. Wydawnictwo Turystyczne, Plan, Jelenia Góra: 2011. ISBN 978-83-62917-36-5.
  • K. Dura; Przewodnik turystyczny z mapami: Wzgórza Strzelińskie i okolice; Wyd. „Plan”; Wrocław 2003. ISBN 83-88049-59-3.
  • T. Śnieżek, Góry Sowie, Przewodnik, Oficyna wydawnicza „Rewasz”, Piastów, 2012. ISBN 83-62460-22-9.