UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Jan Nepomucen Sadowski

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Nepomucen Sadowski
Data i miejsce urodzenia

16 maja 1814
Ślesin

Data i miejsce śmierci

3 lipca 1897
Kraków

Zawód, zajęcie

archeolog, etnograf, dziennikarz

Jan Nepomucen Sadowski (ur. 16 maja 1814 w Ślesinie, zm. 3 lipca 1897 w Krakowie) – polski archeolog, etnograf, slawista i dziennikarz.

Życiorys

Rodzina Jana Nepomucena pieczętowała się herbem Nałęcz. Urodził się jako syn Ignacego i Eweliny z Wolszlegrów. Brat Stanisława Feliksa, działacza społeczno-politycznego. Był dwukrotnie żonaty. Pierwszą żoną była Julia Białobłocka, a drugą Izabela Kalkstein[1].

Kształcił się w gimnazjum w Bydgoszczy. Studia kontynuował w Berlinie, będąc uczniem Rittera. Po śmierci ojca i brata Stanisława (1848) powrócił na wieś i zajął się gospodarstwem. Pełne studia ukończył w Paryżu w 1848 roku po 2 latach nauki. Od 1868 mieszkał w Krakowie. Od 1870 roku był współpracownikiem Czasu. Redagował dział ekonomiczny. Pisał też o wojnie francusko–pruskiej[1]. Od 1873 roku był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, najpierw komisji archeologicznej, a od 1874 roku komisji antropologicznej i fizjograficznej[1]. Zmarł 3 lipca 1897 w Krakowie[2]. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie (kwatera S delta).

Grób Jana Nepomucena Sadowskiego na Cmentarzu Rakowickim

Prace naukowe

  • Drogi handlowe greckie i rzymskie przez porzecza Odry, Wisły, Dniepra i Niemna do wybrzeży morza bałtyckiego: rzecz czytana na posiedzeniu komisji archeologicznej Akademii Umiejętności w Krakowie (wyd. 1876)[3]
  • Wykaz zabytków przedhistorycznych na ziemiach polskich: Porzecza Warty i Baryczy (zeszyt 1, wyd. 1877),
  • Sprawozdanie z posiedzeń kongresu antropologiczno-archeologicznego w Peszcie (1877),
  • Miecz koronacyjny polski "Szczerbcem" zwany (wyd. 1892).

Przypisy

Bibliografia

  • "Podręczna Encyklopedia Powszechna" Adama Wiślickiego (tom VI, str. 6)
  • "Encyklopedia Powszechna Orgelbranda z ilustracjami i mapami" (1898-1904, tom 13, str. 246)

Linki zewnętrzne