UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Joanna Jacniacka

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joanna Jacniacka-Kopytowa (ur. 11 czerwca 1903 w Urzędowie[1], zm. w nocy z 14/15 sierpnia 1941 pod Pawełczem) – polska historyk, mediewistka. Studiowała we Lwowie tamże uzyskała doktorat w 1932 roku pod kierunkiem Stanisława Zakrzewskiego (Konrad ks. Mazowiecki w walkach o tron krakowski w latach 1227-1247)[2]. Była autorką bibliografii historycznych i wielu artykułów z zakresu polskiego średniowiecza (m.in. w „Kwartalniku Historycznym”, „Przeglądzie Pedagogicznym”). Po uzyskaniu doktoratu uczyła historii w Stanisławowie. Jej mężem był historyk Stanisław Kopyta, nauczyciel w V Gimnazjum i Liceum w Stanisławowie[3]. Była dyrektorką IV Żeńskiego Gimnazjum i Liceum w Stanisławowie[4]. Została zamordowana przez Niemców wraz z inteligencją stanisławowską w sierpniu 1941 pod Pawełczem[5].

Wybrane publikacje

  • Walki ks. Konrada Mazowieckiego z Henrykiem Brodatym pod Skałą i Międzyborzem oraz ich następstwa, Lwów 1929.
  1. Jadwiga Suchmiel, Działalność naukowa kobiet w Uniwersytecie we Lwowie do roku 1939, Częstochowa: Wydawnictwo WSP 2000, s. 193
  2. Joanna Pisulińska, Doktoraty historyczne na Uniwersytecie Jana Kazimierza 1918-1939 [w:] Wielokulturowe środowisko historyczne Lwowa w XIX i XX w., t. 1, red. Jerzy Maternicki, Rzeszów: Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego 2004, s. 233-249
  3. http://stanislawow.net/wspomnienia/losy_stanislawowa.htm.
  4. http://stanislawow.net/historia/szkoly.htm
  5. Tadeusz Kamiński, Tajemnica Czarnego Lasu, dokumentacja Adam Rubaszewski, Kraków: Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich 2001

Bibliografia

  • Joanna Pisulińska, Doktoraty historyczne na Uniwersytecie Jana Kazimierza 1918-1939 [w:] Wielokulturowe środowisko historyczne Lwowa w XIX i XX w., t. 1, red. Jerzy Maternicki, Rzeszów: Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego 2004, s. 233-249.
  • Jadwiga Suchmiel, Działalność naukowa kobiet w Uniwersytecie we Lwowie do roku 1939, Częstochowa: Wydawnictwo WSP 2000, s. 185, 193, 272.



Ten artykuł bazuje na treści z Prepedii, która, by zachować go dla Użytkowników Internetu, skopiowała go przed usunięciem z Wikipedii: Joanna Jacniacka. Autorzy są podani w historii edycji.
Prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL