UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Kaukowie

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kaukowie lub Alkowie fikcyjni bogowie słowiańscy stworzeni przez Czesława Białczyńskiego. Są to dwie przeciwstawne siły, narodzone jako bliźnięta, ciągle ze sobą walczące.

Według koncepcji Czesława Białczyńskiego kult Kauków mógł wiązać się z nadawaniem nazw nawet pasmom górskim jak Kaukaz czy Alpy. Odnosząc się do rdzenia indoeuropejskiego kal wywodzą się z niego takie pojęcia jak skała, skala, kalić. Autor ten przywołuje też określania obojęzyczne, jak np. przydomek Ateny Alci demos czy łacińskiego słowa albus, które z kolei związane sjest z rzeką Łabą.

Podczas ciągłego ścierania się tych dwóch bogów i dwóch sił przyrody zarazem narodzić mieli się bogowie żywiołów i bogowie mocy.


Ten artykuł bazuje na treści z Prepedii, która, by zachować go dla Użytkowników Internetu, skopiowała go przed usunięciem z Wikipedii: Kaukowie. Autorzy są podani w historii edycji.
Prawa autorskie: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL
Traffic lights 4 states 4.png Ten artykuł zawiera informacje niewystarczająco uźródłowione i niespełniające (jeszcze) kryteriów encyklopedyczności Wikipedii.