UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Kurówka (dopływ Wisły)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kurówka
Ilustracja
Kurówka w Chrząchowie
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

woj. lubelskie

Rzeka
Długość 46,96 km
Powierzchnia zlewni

395,4 km²

Źródło
Miejsce w Piotrowicach Wielkich
Współrzędne

51°20′30″N 22°24′45″E/51,341667 22,412500

Ujście
Recypient

Wisła

Miejsce Puławy
Wysokość

115,7 m n.p.m.[1]

Współrzędne

51°26′27,0″N 21°56′44,6″E/51,440833 21,945722

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: PL-LU
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Kurówkarzeka, prawobrzeżny dopływ Wisły[2] o długości 46,96 km[3] i powierzchni dorzecza 395,4 km².

Przebieg

Rzeka przepływa przez Garbów, Markuszów, Kurów, Końskowolę, Puławy, gdzie uchodzi do Wisły. Prawostronnymi dopływami Kurówki są: Bielkowa i Dopływ spod Dęby, a lewostronnymi: Struga Kurowska, Strumień Olszowiecki oraz ciek wodny bez nazwy.

Przyroda

Rzeka została w XX wieku poddana licznym zabiegom melioracyjnym. Jej bieg, zwłaszcza górny, od źródeł w Piotrowicach Wielkich do mostu na drodze między Kurowem, a Wólką Nowodworską, uległ wyprostowaniu, co zaowocowało dewastacją koryta. Na silnie zmeliorowanym odcinku założono stawy rybne w Grabowie, Zagrodach, Markuszowie i Olesinie. W 1908 powstała cukrownia w Zagrodach, a w 1940 okupant niemiecki założył garbarnię w Kurowie, z których to zakładów spływały do zlewni uciążliwe ścieki, doprowadzając do całkowitego zaniku ryb w rzece. Po likwidacji cukrowni i uporządkowaniu pozostałej gospodarki ściekowej jakość wód poprawiła się znacząco. W rzece pojawiły się ponownie m.in. pstrągi potokowe[4].

Rzeka stanowi osobny obwód rybacki w Okręgu PZW w Lublinie[4].

Zobacz też

Przypisy