UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Mariusz Agnosiewicz

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mariusz Agnosiewicz
Mariusz Kamil Gawlik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

4 stycznia 1979
Bolesławiec

Zawód, zajęcie

dziennikarz i redaktor internetowy, wydawca

Alma Mater

Uniwersytet Wrocławski

Mariusz Agnosiewicz, właśc. Mariusz Kamil Gawlik (ur. 4 stycznia 1979 w Bolesławcu)[potrzebny przypis] – polski dziennikarz i redaktor internetowy oraz wydawca. Działacz ruchu humanistyczno-wolnomyślicielskiego i antyklerykalnego w Polsce.

Życiorys

Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Deklaruje się jako ateista[1]. Jest założycielem i redaktorem naczelnym portalu wolnomyślicielskiego i antyklerykalnego Racjonalista.pl. Jest autorem kilkuset publikacji – głównie z zakresu stosunków wyznaniowych, religioznawstwa, wolności obywatelskich i prawa – w prasie internetowej i zwykłej (m.in. miesięcznik „Dziś”, kwartalniki: „Forum Klubowe” i „Bez Dogmatu”, tygodniki: „Fakty i Mity” i „Przegląd”). Od września 2006 jest członkiem redakcji dwumiesięcznika „Res Humana”.

Założył i był pierwszym prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Współorganizował Polską Federację Humanistyczną, zrzeszającą organizacje o profilu laickim w Polsce. Jest członkiem grupy Liberales.

Jest współtwórcą Internetowej Listy Ateistów i Agnostyków. Zorganizował pierwszy w Polsce tzw. ślub humanistyczny. Od 2008 jest członkiem World Transhumanist Association, która obecnie nazywa się Humanity+[2].

Publikacje książkowe

Przypisy

  1. Ateizm entuzjastyczny, [w:] Piotr Szumlewicz, Niezbędnik ateisty, Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca, 2010.
  2. Piotr Szumlewicz, Niezbędnik ateisty Wydawnictwo Czarna Owca Warszawa 2010, s.6.

Linki zewnętrzne

Treść artykułu została poddana edycji przez naszych Użytkowników (wedapedystów).