UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

MediaWiki

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
MediaWiki
Logo MediaWiki
Logo programu
Autor Wikimedia Foundation
Pierwsze wydanie 25 stycznia 2002; ponad 21 lat temu
Aktualna wersja stabilna Szablon:Wersja oprogramowania
Aktualna wersja testowa Szablon:Wersja oprogramowania
Język programowania PHP[1]
Rodzaj wiki
Licencja GNU GPL
Strona internetowa

MediaWikiotwartoźródłowe[1] oprogramowanie typu wiki wykorzystywane przede wszystkim przez wszystkie wersje językowe Wikipedii i szereg innych projektów Wikimedia Foundation[2], jak również innych serwisów działających w pełni niezależnie.

MediaWiki zostało napisane w PHP i jest rozpowszechniane na licencji GNU GPL[3]; jako silnika bazy danych używa MySQL, PostgreSQL lub Ingres. Do prezentacji wzorów matematycznych korzysta z silnika i języka TeX[4].

Oprogramowanie MediaWiki ma modułową strukturę i bez większych kłopotów może być modyfikowane i ulepszane przez rozszerzenia (ang. extensions), które dodają nowe funkcje widoczne dla użytkownika systemu jako nowe strony specjalne lub nowe możliwości znaczników wiki.

Osoby chcące stworzyć serwis wykorzystujący MediaWiki mogą ją pobrać z repozytorium oprogramowania. Z MediaWiki korzysta wiele znanych serwisów niezwiązanych z Wikimedia Foundation. Często są one prowadzone przez środowiska związane z ruchem otwartego oprogramowania. Można też stworzyć dla własnych celów lokalne środowisko wiki.

Historia oprogramowania Wikipedii

Pierwotnie, od 10 stycznia 2001, Wikipedia korzystała z UseModWiki, napisanego przez Clifforda Adamsa (Faza I) i stosowała system łączy CamelCase. Po roku, w styczniu 2002 (Faza II) zastosowano silnik oparty na PHP (napisany przez Magnusa Manske), z MySQL-em jako bazą danych i Apache’em jako serwerem WWW. Zrezygnowano w nim z CamelCase. Wkrótce jednak zaczęły się kłopoty z wydajnością, które praktycznie uniemożliwiały edytowanie artykułów. Lee Daniel Cocker napisał oprogramowanie od nowa (Faza III) i mechanizm znany jako MediaWiki rozpoczął pracę w lipcu 2002. Pracę nad jego doskonaleniem przejął Brion Vibber[5].

W 2016 wydano wersję 1.27. Była to wersja z długoterminowym wsparciem (trzyletnim)[6], które wygasło w czerwcu 2019 roku[7] wraz z wydaniem 1.27.7. Aktualną wersją z długoterminowym wsparciem jest 1.31 wydana w czerwcu 2018 roku[8].

Funkcje

  • Wsparcie lokalizacji
  • Wstawianie grafik i szablonów
  • Obsługa stron dyskusji
  • Strony specjalne tworzące listy stron lub dodające inne funkcje
  • API
  • Mechanizm Ostatnich Zmian i historii wraz z rejestrami
  • Mechanizm rozszerzeń (m.in. interwiki)
  • Mechanizm skórek i edycji interfejsu
  • Wsparcie dla przestrzeni nazw i kategorii
  • Możliwość nadawania uprawnień dla grup

Zobacz też

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Oficjalne repozytorium oprogramowania w serwisie GitHub. github.com. [dostęp 2021-08-16]. (ang.).
  2. MediaWiki o Wikimedia Foundation. Oficjalna strona MediaWiki. (ang.).
  3. Licencja oprogramowania. Oficjalna strona MediaWiki. (ang.).
  4. MediaWiki o języku TeX. Oficjalna strona MediaWiki. (ang.).
  5. Historia powstania MediaWiki. Oficjalna strona MediaWiki. (ang.).
  6. MediaWiki 1.27, mediawiki.org [dostęp 2016-08-16].
  7. Maintenance release: 1.27.7, lists.wikimedia.org [dostęp 2019-06-23].
  8. MediaWiki 1.31 [dostęp 2019-06-23].

Linki zewnętrzne