UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Podlahia

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mazovia i Podlahia na mapie Polski z atlasu Joannisa Baleu (1645)

Podlahia (obecne Podlasie) na mapie Polski z 1645 roku Wyraźnie można prześledzić na mapach kiedy nazwę Podlahia/Podlachia zastąpiono terminem Podlasie. Wygląda na to, że miało to miejsce jeszcze w okresie przedrozbiorowym, kiedy Rzeczpospolita już była bliska upadku i pod wpływem zabiegów propagandowych państw ościennych zaczęto krytykować idee sarmackie, jako przestarzałe i oderwane od rzeczywistości europejskiej, a Lechitów-Sarmatów zaczęto uznawać za "klasę próżniaczą". Już wtedy Rosja i Prusy miały wielkie wpływy w naszym kraju i współpracowały z Austrią w ramach Paktu Trzech Czarnych Orłów, której istotą była wspólna polityka destabilizacji Polski, czego ostatecznym efektem stały się rozbiory. Nazwa Podlachia dla regionu granicznego między Polską a Litwą wskazuje nam, że nasz kraj powszechnie w XVII-XVIII wieku uznawano za Lachię/Lechię, krainę Lachów. Podlachia była krainą „pod Lachią”. Możliwe, że Lachia to ruska nazwa dla państwa Sarmatów i ich potomków Polaków (Polachów).


Ta strona została utworzona przez naszych Użytkowników i jest artykułem własnym Wedapedii, który może być poddawany edycji i uzupełnieniom, korygowanym przez redaktorów i administratorów serwisu. Jego edycje i autorów można zobaczyć tutaj. Możesz go kopiować i udostępniać z zachowaniem praw autorskich: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL