UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Pomoc:Poradnik edytora

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zostań wedapedystą

Jeśli jesteś amatorem w redagowaniu treści na Wiki, a chciałbyś nam pomóc w redagowaniu Wedapedii, to zacznij od rejestracji w naszym portalu. Dzięki temu przyłączysz się do grona wikiwedystów, którzy społecznie będą wspólnie rozwijać ten projekt. Zapraszamy do współpracy.

Pierwsze kroki

Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z Podręcznikiem użytkownika zawierającym informacje o tym jak korzystać z oprogramowania wiki.

Jako zalogowany użytkownik możesz dodawać artykuły (strony) do naszej bazy. Aby dodać artykuł do Wedapedii sprawdź najpierw w naszej wewnętrznej Wyszukiwarce, czy już takie hasło (strona) nie istnieje. Następnie sprawdź czy nie ma takiej strony w Wikipedii lub innych wiki. Jeżeli taka strona znajduje się w Wikipedii lub na innych wiki, to najlepiej utworzyć na Wedapedii stronę o identycznej nazwie i skopiować z macierzystego portalu jej kod źródłowy oraz wykonać to samo dla wszystkich niezbędnych szablonów i modułów, które są związane z danym artykułem, a nie ma ich jeszcze na naszej witrynie. Należy też utworzyć kategorie do jakich ten artykuł jest przypisany, jeśli ich nie ma na naszej witrynie. Gdy natomiast nie ma danego hasła (strony) w naszej bazie, możesz je dodać klikając na link: Utwórz stronę "Nazwa strony" (zaznaczony na czerwono), jaki pojawi się w wyniku wyszukiwania. Przy wstawianiu treści do nowego artykułu należy przestrzegać zasad edycyjnych, o których jest mowa poniżej.

Najlepiej się uczyć podglądając kod źródłowy na innych stronach i go kopiować do nowej, w której chcemy wykorzystać dany efekt, np. wyrównania zdjęcia, czy wstawienia przypisu. Ja nie pamiętasz zapisów formatowania to spróbuj znaleźc dany efekt na innej stronie i skopiuj odpowiedni fragment kodu do swojej.

Kopiowanie i importowanie stron z Wikipedii i innych wiki

Przed kopiowaniem lub importem stron należy upewnić się, czy takowe już u nas nie istnieją na naszej witrynie.

Aby szybko wprowadzać nowe hasła (strony) do naszej bazy, jeśli ktoś nie za bardzo jeszcze się zna na formatowaniu strony, można skopiować kod źródłowy podobnego artykułu z naszej witryny, z Wikipedii lub innych wiki, po czym zedytować go, tj. zmienić tekst na właściwy i dodać zdjęcia. Należy także sprawdzić jakie szablony są powiązane z daną stroną i również je skopiować, sprawdzając uprzednio, czy takowe nie istnieją już na Wedapedii. Powyższa procedura nie gwarantuje jednak poprawności wyświetlania zaimportowanego artykułu, zwłaszcza z innych wiki, gdyż mogą pojawić się problemy nie tylko z wymaganymi szablonami, ale też mudułami i innymi skryptami, czy ustawieniami formatowania css.

Dlatego lepszą i pewniejszą opcją jest eksport strony (stron) z Wikipedii lub innych wiki wraz z wymaganymi szablonami, dostępna dla użytkowników z odpowiednimi uprawnieniami. Dokonuje się tego na ich stronie Specjalna:Eksport, gdzie należy plik xml całej kategorii lub pojedynczej strony z zaznaczeniem opcji 'Tylko bieżąca wersja, bez historii' oraz 'Dołącz szablony', po czym na naszej Wedapedii na stronie Specjalna:Import trzeba je "zassać" do nas. Należy wstawić w oknie importu plik xml z dysku i wpisać przy tym właściwy prefiks interwiki, np. Wikipedia (przy imporcie z tej witryny).

Przy importowaniu stron z innych wiki nalezy je skategoryzować, tzn. przypisać do konkretnej kategorii oznaczającej ich pochodzenie, np. Kategoria: Artykuły z Wikipedii, co wykonuje sie poprzez dodanie na samym dole danej strony szablonu:zwpe.

Podstawowe zasady przy edycji stron

  1. Nadawanie nazwy artykułu

Gdy nadajesz nazwę stronie, pamiętaj, że nie można jej potem zmienić, dlatego przemyśl dobrze czy takie hasło ktoś wpisze do wyszukiwarki. Nazwa powinna być prosta nie używaj DUŻYCH LITER, czyli zamiast DYNASTIE LECHICKIE W KRÓLESTWIE POLSKIM W ŚREDNIOWIECZU, wystarczy Dynastie lechickie, bo po takim zwrocie ktokolwiek będzie zapewne szukał informacji na ten temat. Nie dajemy też np. Krak I/Krok I, bo nie będzie powinno być takiego hasła, ale dwa oddzielne Krak I i Krok I nawet jeśli niektórzy uważają, że to jedna i ta sama osoba, to jednak znana jest pod rożnymi nazwami i ma inną historię biograficzną w przekazach historycznych. Jeśli zatem piszesz gdzieś akurat o Kraku, to można w tekście zostawić Krak I, ale zalinkować to do strony o nazwie Krak, co ma wyglądać tak Krak I. Ewentualnie zrobić stronę Krak I, ale wstawić na nią tylko odsyłacz do strony podstawowej o nazwie Krak.

  1. Zmiana nazwy

Jeśli istnieje potrzeba zmiany nazwy strony możesz dokonać jej przeniesienia pod inną nazwę korzystając z zakładki 'Więcej' i po rozwinięciu 'Przenieś'. Nie musisz usuwać poprzedniej wersji strony, gdyż robi się to automatycznie. Przy przenoszeniu czyli zmianie nazwy strony ważne jest by zaznaczyć opcję zachowania obecnych linkowań w innych stronach do starej nazwy. W przeciwnym razie pojawią się w tych stronach błędy i trzeba będzie zmieniać te linki po kolei na każdej stronie, która odnosiła się do tej ze zmienioną nazwą.

  1. Przypisywanie do kategorii

Przypisz daną stronę (artykuł) do konkretnej kategorii, które możesz znaleźć w wykazie wszystkich kategorii w zakładce 'Strony specjalne' na lewym pasku witryny.

  1. Wygląd artykułu

Dbaj o czytelność i estetykę strony, w miarę możliwości dodawaj pliki graficzne z Wikimedia Commons, by nie obciążać naszych serwerów.

  1. Stylistyka tekstu

Staraj się pisać jasno i stylistycznie, nie używaj stwierdzeń kategorycznych lub zbyt ogólnych, w stylu "bezwzględnie stwierdzono" (kto stwierdził?), czy "jak wiadomo" (jesteś pewny że wszyscy to wiedzą?).

  1. Fakty i źródła

Trzymaj się faktów i źródeł. Podawaj przypisy do książek, wywiadów, czy wypowiedzi filmowych.

  1. Własne opinie i poglądy

Staraj się unikać pisania własnych opinii, bo to nie jest artykuł autorski, ale znane i potwierdzone dane na określony temat.

  1. Cytaty

Nie zmieniaj treści w cytatach, chyba że zauważyłeś w nich błędy w stosunku do oryginału.

  1. Linkowanie

Pamiętaj o linkowaniu haseł i postaci, czyli wstawiaj odnośniki do istniejących stron na Wedapedii lub takich, które należy utworzyć. Używamy do tego komendy Tytuł strony. Jeśli chcemy użyć danego hasła (np. nazwiska władcy lub plemienie), któremu poświęcona jest lub powinna byc hosobna strona, ale z tekstu wynika potrzeba użycia danego słowa w formie po odmianie (rzeczownikowej przymiotnikowej), to zapi powinien wyglądać przykładowo tak Sarmatom. Pierwszy człon to nazwa strony, a drugi forma użyta w tekście edytowanego artykułu. Można też tam wstawiać linki do powiązanych artykułów, na przykład na stronie Wielka Dynastia Lehicka przydatny moze być odnośnik do Pocztu władców Lehii. Pamiętajcie, że nie linkujemy w przypisach.

  1. Przypisy

Przypisy wstawiamy zawsze przed kropką kończącą zdanie, którego odnośnik ma dotyczyć. Brak wymaganego przypisu po sprawdzeniu tekstu przez innych Użytkowników moze zostać oznaczony ikonką (Potrzebny przypis).

  1. Edytory tekstu

Możesz korzystać z WikiEditora pod zakładką 'Edytuj kod źródłowy' lub VisualEditora po kliknięciu 'Edytuj'. Przy słabym łączu internetowym Visual Editor może powodować występowanie błędu 'timeout'. Wówczas należy poczekać, albo zmienić edytor na WikiEditor, czyli kliknięcie w zakładkę 'Edytuj kod źródłowy'.

  1. Podgląd

Pamiętaj, żeby przed zapisaniem artykułu sprawdzić, czy będzie się on prawidłowo wyświetlał, co można uczynić klikając na przycisk 'Podgląd'. Okno podglądu pokaże jak artykuł będzie wyświetlony po zapisaniu oraz ewentualne błędy oraz braki wymaganych skryptów lub ustawień.

  1. Pomoc w edycji

Jak potrzebujesz pomocy lub masz jakieś pytania czy uwagi pisz na admin@wikiwedia.org lub napisz o co chodzi na stronie dyskusji danej strony.

  1. Prawa autorskie

Pamiętaj, że należy przestrzegać praw autorskich. O ile teksty z Wikipedii można kopiować i udostępniać oraz edytować bez ograniczeń (z zachowaniem wymogu oznaczenia źródła pochodzenie poprzez dodanie odpowiednich szablonów kategoryzujących), o tyle zdjęcia z Internetu, czy samej Wikipedii zazwyczaj wymagają przestrzegania licencji. Dlatego, gdy wykorzystujesz zdjęcie z Wikimedii, pamiętaj by wstawić w jego opisie również informacje licencyjne. Jedynie ilustracje oznaczone "Domena publiczna" można swobodnie wykorzystywać w celu publikacji. Zalecamy zamiast wstawiania zdjęć z bazy Wikimedii dawać do nich linki, wówczas nie będziecie nam zapychać niepotrzebnie serwerów.

  1. Edycja przez innych Użytkowników

Weź pod uwagę, że twoje artykuły będą edytowane przez innych użytkowników, redaktorów oraz admina. Jeśli zawierają nieprawdziwe, obraźliwe, czy są niezgodne z prawem i netykietą oraz zasadami współżycia społecznego, będą usuwane, a ich autor może mieć ograniczony dostęp do aktywności na naszej stronie lub jego konto zostanie całkowicie usunięte.

Kategoria 'Do edycji'

Wszystkie strony, na których wymagane są poprawki edycyjne, stylistyczne lub źródłowe, czy występują w nich braki przypisów lub innych elementów, powinny być dodawane automatycznie (odpowiednie szablony kategoryzujące strony) lub ręcznie przez Uzytkowników do kategorii:Do edycji, widocznej także w zakładce o tej nazwie w polu zakładek po lewej stronie witryny w sekcji:Pilne/Do naprawy. Prosimy naszych wikiwedystów o przeglądanie tej kategorii i pomoc w edycji umieszczonych tam artykułów oraz dodawanie ręcznie do niej kolejnych, które takowej edycji wymagają, a nie są jeszcze oznaczone odpowiednim szablonem kategoryzacyjnym.

Wszystkie strony i kategorie

Wykaz wszystkich stron znajduje się w zakładce na lewym pasku witryny: Strony specjalne. Tam możesz przeglądać treść klikając na 'Wszystkie strony' lub 'Kategorie'. Oczywiście, gdy szukasz konkretnego hasła (strony) możesz je wpisać do naszej przeglądarki widocznej jako pasek w prawym górnym rogu ekranu.

Podgląd ostatnich zmian na witrynie

Wszystkie ostatnie zmiany dokonane przez Użytkowników widać w zakładce znajdującej się na pasku po lewej 'Ostatnie zmiany'. W tym wykazie nie ma tylko zmian robionych przez boty.

Sprawy konfiguracyjne

Jeśli chcesz zająć się zmianami ustawień i pomocą nam w konfiguracji portalu to skontaktuj się z nami i zajrzyj na stronę Lista ustawień konfiguracyjnych


Ta strona została utworzona przez naszych Użytkowników i jest artykułem własnym Wedapedii, który może być poddawany edycji i uzupełnieniom, korygowanym przez redaktorów i administratorów serwisu. Jego edycje i autorów można zobaczyć tutaj. Możesz go kopiować i udostępniać z zachowaniem praw autorskich: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL