UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Prepedia

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Za podstawę loga PrePedii posłużył obraz pędzla Pedro Subercaseauxa Errázuriza pt. Mariano Moreno przy biurku, 1908.

PrePedia – projekt wiki na wolnej licencji, będący uzupełnieniem dla innych istniejących już projektów wiki.

W dużej mierze jest tym, czym nie jest Wikipedia, gromadzi i udostępnia treści, które nie mogą zostać umieszczone w Wikipedii i projektach siostrzanych ze względu na obowiązujące zasady. Podobnie jak na Deletionpedii, w serwisie można znaleźć strony usunięte poprzez dyskusję nad usunięciem, jak i przez tzw. „ekspresowe kasowanie”, a ponadto można tworzyć własne nowe artykuły.

Cele serwisu i jego historia

Według inicjatorów i użytkowników tego serwisu: Marnotrawstwem jest bezpowrotnie usuwanie przydatnych informacji, które zostały przez jakiegoś autora w dobrej wierze i bezpłatnie opisane dla użytku innych[1].

Za datę powstania PrePedii można uznać dzień 22 lipca 2011.[2] Serwis był najpierw hostowany przez Wikię, a od dnia 12 listopada 2012 został przeniesiony na nowy serwer (początkowo pod adresem prepedia.wikian.de) hostowany przez niemiecką marjorie-wiki.de (serwis o podobnym do PrePedii charakterze). Obecnie projekt wchodzi w skład partnerskich wiki hostowanych przez PrePedia.org[3] i sponsorowanych przez niemiecką gałąź Wikimedii (fundacji, do której należy m.in. Wikipedia)[4].

Statystyki

 Główny artykuł: PrePedia:Statystyki.

Według stanu z 28 pażdziernika 2014 serwis zawierał ogółem 2412 artykułów, głównie utworzonych pierwotnie w polskojęzycznej Wikipedii.

  1. Krzysztof P. Jasiutowicz – Oko na Wikipedię: PrePedia.
  2. Projekt istniał w Wikii już wcześniej pod nazwą Błahopedia, ale tego właśnie dnia po dyskusji w Wikipedii uzgodniono zmianę nazwy i uruchomienie projektu w jego obecnej formie. O tym jak to się zaczęło i powodach powstania serwisu można przeczytać tutaj -> Trzecia Droga: PrePedia – dyskusja w Kawiarence.
  3. meta.prepedia.org - strona główna projektu PrePedia.org
  4. Strona główna PrePedii.

Linki zewnętrzne

Szablon:ZPP

ma:PrePedia