UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Tomasz Kosiński

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tomasz Kosiński
Ilustracja
Tomasz Kosiński
Imię i nazwisko

Tomasz Józef Kosiński

Data i miejsce urodzenia

4 sierpnia 1970
Kielce

Narodowość

polska

Język

polski

Alma Mater

Akademia Świętokrzyska w Kielcach

Dziedzina sztuki

literatura, publicystyka

Ważne dzieła

Rodowód Słowian (2017), Runy słowiańskie (2019), Bogowie Słowian (2019), Bohaterowie dawnych Słowian (2022)

Strona internetowa

Prawda popiołów Tomasz Józef Kosiński (ur. 04.08.1970 w Kielcach). Politolog, pasjonat antropologii kultury i etnogenetyki. Członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Społecznik, organizator imprez kulturalnych i projektów edukacyjnych, popularyzator wiedzy, trener szkoleń, regionalista, przedsiębiorca, redaktor, wydawca, publicysta. Znany badacz Słowiańszczyzny i autor książek popularnonaukowych. Także grafik komputerowy, fotograf oraz przewodnik turystyczny, podróżnik, żeglarz i płetwonurek. Twórca i administrator witryn internetowych, takich jak Nasze Kielce, Wedukacja, a także pomysłodawca Grupy Projektowej Wedamedia, odpowiadającej za prowadzenie Wedapedii.

Wykształcenie

Tomasz Kosiński jednym z laureatów belgijskiego projektu dla liderów biznesu PLATO Staropolska
Tomasz Kosiński uczestniczy w debacie FRDL na temat perspektyw rozwoju regionu świętokrzyskiego
Tomasz Kosiński prowadzi zajęcia "Cash flow" w Gminie Zagnańsk
Tomasz Kosiński wspiera lokalną szkołę na Filipinach
Podziękowanie za wsparcie szkoły w Indiach
After party po spotkaniu z Olkiem Dobą w Kielcach
Tomasz Kosiński na norweskim Preikestolen
Tomasz Kosiński nurkuje z granikami na Maderze
Tomasz Kosiński z Joanną Klich i synem Jasiem w studiu "Echa Dnia", fot. D. Łukasik

W 1996 roku ukończył studia wyższe na Akademii Świętokrzyskiej na Wydziale Zarządzania i Administracji na kierunku Politologia i Nauki Społeczne. Posiada licencjat z zarządzania i marketingu (1997). Uczestniczył też w wielu międzynarodowych szkoleniach, prowadzonych przez renomowane firmy, jak Neumann Institute, Canadian Institute. Zdał egzamin państwowy dla Kandydatów na Członków do Rad Nadzorczych oraz ukończył kurs dla liderów innowacji. Jest również laureatem belgijskiego projektu treningowego dla liderów biznesu PLATO Staropolska [1].

Praca zawodowa

  • W latach 1996-1998 był konsultantem, kierownikiem ds. logistyki i dyrektorem oddziału w firmie Kolporter SA.
  • W latach 1998-1999 pracował w Wydawnictwie "Bogart" i Wydawnictwie "Jezierski" ("Anonse").
  • W latach 1999-2017 kierował własną Agencją Reklamowo-Wydawniczą Mediateka [2].
  • W latach 2000-2003 prowadził Dom Wydawniczy "Kosiński".
  • Od 2017 roku zarządza firmą Arkadia Eco Tourist Corporation z siedzibą na Filipinach, prowadzącą native-resort "Arkadia" i guesthouse "Nice Cube Homestay".

Był też dziennikarzem, wydawcą i redaktorem czasopism regionalnych, jak "Dedal" [3], "Nasza Baba Jaga" [4] oraz wielu publikacji, albumów i informatorów.

Prowadził również szeroką działalność szkoleniową, np.: Business Mixer Kielce [5], Młodzieżowy Inkubator Przedsiębiorczości [6], Cash Flow [7].

Był realizatorem i trenerem wielu międzynarodowych, krajowych oraz lokalnych projektów szkoleniowych, m.in. Akademia Inicjatyw Społecznych [8], Pierwszy krok na rynek pracy [9], Akademia Rozwoju Kariery[10], Przedsiębiorca społeczny na rynku pracy [11], Aktywne lokalnie [12]. Przez pewien czas był również wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie uczył młodzież podstaw przedsiębiorczości i innowacji.

Ekspert w projektach rozwojowo-edukacyjnych, m.in. Kieleckiego Parku Technologicznego, Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii, Grona "Targowego Kielce", Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Forum Pracodawców, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Federacji "Forum Wiedzy", Instytutu Innowacji i Biznesu.

Uczestnik wielu studyjnych misji zagranicznych, m.in. do Niemiec, Belgii i Finlandii.

Aktywność polityczna i społeczna

Bezpartyjny. Oprócz działalności zawodowej i autorskiej jest aktywnym społecznikiem, członkiem, inicjatorem i prezesem kilku organizacji pozarządowych, jak Fundacja Regionalis (fundator i prezes) [13], Federacja Forum Wiedzy (inicjator i prezes) [14], Izba Gospodarcza "Grono Targowe Kielce (inicjator i członek zarządu) [15], Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego (członek) [16].

Od czerwca 2023 roku należy do Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.

Jest inicjatorem i organizatorem kilkudziesięciu imprez kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych, takich jak m.in.: Świętojanki [17], Świętokrzyskie Dni Kupały z certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej [18], Festiwal Kultury Słowiańskiej „Slavia” [19], Świętokrzyska Szkoła Tradycji, Kamienne Kręgi. Był pomysłodawcą wyróżnień „Mecenas Kultury Świętokrzyskiej” i Medali „Gloria Regionalis”.

Popularyzator idei regionalizmu i dawnej Słowiańszczyzny oraz autor wielu artykułów, a także poczytnych książek na temat Słowiańszczyzny. Swoje opracowania (artykuły, fagmenty książek) autor udostępnia na portalach naukowych takich, jak Researchgate.net i Academia.edu.

Prowadzi stronę autorską kosinski.pl oraz historyczno-publicystyczną wedukacja.pl, fanpage Wedukacja, a także grupę dyskusyjną Wedukacja na Facebooku.

Jest pomysłodawcą, realizatorem i administratorem projektów internetowych Wedapedia i jej bratnich serwisów wiki, jak Wedariusz - słownik, Wedateka - archiwa, Wedawit - myśli.

Medale, nagrody i wyróżnienia

Za swoją działalność społeczną został nagrodzony m.in.:

  • Medalem i tytułem Honorowego Członka Światowego Związku Żołnierzy AK (sierpień 2008),
  • Nagrodą II Stopnia Prezydenta Miasta Kielce w dziedzinie kultury (sierpień 2005),
  • Nagrodą Marszałka Województwa Świętokrzyskiego za markowy produkt turystyczny (październik 2004),
  • I Nagrodą w kategorii Kreatywność PLATO STAROPOLSKA (sierpień 2004),
  • Tytułem Mecenasa Kultury Miasta Opola (lipiec 1997).

Zainteresowania

Jest pasjonatem aktywnej i świadomej turystyki, licencjonowanym pilotem wycieczek zagranicznych, certyfikowanym nurkiem i żeglarzem, założycielem Klubu Globtroterów Tramper. Zwiedził ponad 120 krajów świata i zna dobrze kilka języków obcych (angielski - C1, rosyjski, francuski, filipiński). Obecnie czasowo mieszka na Filipinach, gdzie wybudował na rajskiej plaży wśród rdzennych plemion eko resort Arkadia w systemie off-grid, zgodnie z ideą życia blisko natury, o czym donosiły polskie media, jak: Echo Dnia [20], natemat.pl [21], Wirtualna Polska [22], turystyka.wp.pl [23], Biznes i Styl [24], Onet [25].

Publikacje

Recenzje

Odniesienia do książek i artykułów autora

Wywiady autorskie

Życie prywatne

Ma córkę Katarzynę (ur. 24.11.1997), autorkę m.in. ilustracji do jego książek, oraz syna Jana (ur. 13.11.2013). Jego obecną partnerką życiową jest artystka-fotograf, modystka, społeczniczka Joanna Klich (ur. 12.05.1982).

Linki zewnętrzne

Kontrola autorytatywna

PrzypisyTa strona została utworzona przez naszych Użytkowników i jest artykułem własnym Wedapedii, który może być poddawany edycji i uzupełnieniom, korygowanym przez redaktorów i administratorów serwisu. Jego edycje i autorów można zobaczyć tutaj. Możesz go kopiować i udostępniać z zachowaniem praw autorskich: licencja CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL