UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Gostynia

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gostynia
Ilustracja
Odcinek w rejonie jeziora Paprocańskiego na terenie Tychów
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 32,1 km
Powierzchnia zlewni

349 km²

Źródło
Miejsce Orzesze (Zawada)
Współrzędne

50°07′22,1″N 18°47′01,2″E/50,122806 18,783667

Ujście
Recypient

Wisła

Miejsce w Bieruniu
Współrzędne

50°03′25,3″N 19°09′45,8″E/50,057028 19,162722

Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Gostynia – przepływ przez Tychy

Gostynia (nazywana również Gostynką) – rzeka w południowej Polsce, w województwie śląskim. Przepływa przez Orzesze, Gostyń, Tychy oraz Bieruń Nowy.

Przebieg

Źródła rzeki znajdują się w Orzeszu. Gostynia płynie równoleżnikowo, z zachodu na wschód. Przepływa przez gminę Wyry, Tychy oraz Bieruń, gdzie wpada bezpośrednio do Wisły. Południowa część działu wodnego należy do zlewni Potoku Tyskiego wpadającego do Gostynki w granicach miasta Tychy. Północno-wschodnia część terenu znajduje się w zlewni dopływów rzeki Mleczna, która wpada do Gostynki w południowo-zachodniej części Bierunia. W zlewni Gostynki występują liczne cieki niemające nazwy oraz szereg otwartych rowów, płynących płytko zagłębionymi korytami o nieregularnym przebiegu, płaskodennych korytach i słabo zaznaczonej morfologii zboczy. Równinny rejon rzeki Gostynki cechuje mały i powolny spływ wód powierzchniowych. Obszar ten łagodnie opada ku Gostynce, a jego powierzchnia pokryta jest nieprzepuszczalnymi osadami miocenu, co skutecznie ogranicza infiltrację wód. W wyniku tego poziom wód gruntowych jest wysoki, sięgając czasem aż powierzchni terenu. Gostynki kanałem okrężnym przerzucono poza zbiornik, gdzie nosi nazwę potoczną „Czarna Gostynka” (od barwy zanieczyszczonych wód). Ciek o nazwie "Stara Gostynka", zbierający wody z okolicznych dopływów leśnych, zasila od północy Jezioro Paprocańskie, poprzez osadnik na obszarze cofkowym. Główne wody Gostynki omijają jezioro od północnego zachodu, oddzielone odeń obszarem zalewowym i obwałowaniami.

Dopływy

Do najważniejszych dopływów rzeki Gostynii należą:

  • Prawe dopływy:
    • Stara Gostynka
    • Rów Młynówka

Zobacz też