UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Budkowiczanka

Z Wedapedia
Wersja z dnia 22:27, 21 wrz 2021 autorstwa imported>Ciacho5 (Anulowanie wersji 64609632 autorstwa Wilec (dyskusja), bez źródła)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budkowiczanka
Ilustracja
Budkowiczanka w okolicach Trzebiszyna
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość ok. 60 km
Źródło
Miejsce we wsi Chudoba
Ujście
Recypient

Stobrawa

Miejsce we wsi Stare Kolnie
Współrzędne

50°50′33″N 17°39′54″E/50,842500 17,665000

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: PL-OP
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Budkowiczankarzeka w województwie opolskim, ok. 60 km długości, lewy najdłuższy dopływ Stobrawy.

Rzeka ma źródła w powiecie oleskim, w okolicach wsi Chudoba. Szlak kajakowy, wzdłuż rzeki tereny leśne – Bory Stobrawskie. Rzeka rozdziela dwie wsie: Nowe Budkowice i Stare Budkowice.

Inne dopływy: Słonka, Brojecka Rzeka, Wisznia, Prądzenica.

Na obszarze na południe od wsi Kuźnica Katowska z prawego brzegu rzeki wychodzi struga Młynówka, która po 1,1 km uchodzi do strugi Czarnej Wody (która też jest dopływem Stobrawy). Budkowiczanka dalej płynie na południowy zachód i południe. Ok. 1,5 km na północ od przysiółka Kabachy uchodzi do niej z lewego brzegu struga Bachorza.

Ok. 0,5 km na południowy zachód od przysiółka Lewandówka do Budkowiczanki uchodzi z lewej strony rzeka Brynica. Budkowiczanka uchodzi do Stobrawy w przy południowej części wsi Stare Kolnie.

Nazwę Budkowiczanka wprowadzono urzędowo zarządzeniem w 1951 r., zastępując niemieckie nazwy Budkowitzer Bach i Baundendorfer Bach[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. Zarządzenie nr 115 Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 1951 r. (M.P. z 1951 r. nr 62, poz. 825 s. 818)