UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Hanna Dalewska-Greń

Z Wedapedia
Wersja z dnia 07:13, 29 lis 2022 autorstwa imported>Wedun (1 wersja)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hanna Dalewska-Greń
Zawód, zajęcie

slawistka, dyplomatka

Tytuł naukowy

doktorka nauk humanistycznych

Pracodawca

Instytut Slawistyki PAN, Instytucie Filologii Słowiańskiej UW

Hanna Dalewska-Greńpolska slawistka, dyplomatka.

Życiorys

Doktorka nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa słowiańskiego[1].

W latach 1989–1998 pracowała jako adiunktka w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, kierowała tamże Pracownią Typologii Języków Słowiańskich. W Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego wykładała m.in. gramatykę porównawczą języków słowiańskich, gramatykę opisową języków: serbskiego i chorwackiego, słoweńskiego, macedońskiego oraz historię ich języków literackich, gramatykę języka staro-cerkiewno-słowiańskiego, gramatykę historyczną i dialektologię języka serbskiego, chorwackiego oraz słoweńskiego. W latach 1993–1998 pełniła funkcję sekretarz Międzynarodowego Komitetu Slawistów[2]. Pracowała jako zastępczyni ambasadora RP w Chorwacji[3], gdzie od 1 kwietnia do 20 maja 2003 pełniła funkcję chargé d’affaires.

Jej zainteresowania naukowe obejmują: gramatykę konfrontatywną języków słowiańskich, typologię języków, historię słowiańskich języków literackich[2].

Przypisy

  1. Dr Hanna Dalewska-Greń, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2022-10-22].
  2. 2,0 2,1 Hanna Dalewska-Greń - Księgarnia PWN, ksiegarnia.pwn.pl [dostęp 2022-10-22].
  3. Vedrana Martinović, Enciklopedije oko stola, hrcak.srce.hr, 2007, s. 275 [dostęp 2022-10-22] [zarchiwizowane z adresu 2022-06-18] (chorw.).