UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Jan Leciejewski

Z Wedapedia
Wersja z dnia 07:18, 29 lis 2022 autorstwa imported>Wedun (1 wersja)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Leciejewski
Ilustracja
Jan Leciejewski (przed 1907)
Data i miejsce urodzenia

20 marca 1854
Miejska Górka

Data i miejsce śmierci

1929
Lwów

Jan Leciejewski (ur. 20 marca 1854 w Miejskiej Górce, zm. w 1929 we Lwowie) – polski nauczyciel, slawista, bułgarysta, etnograf.

Życiorys

Absolwent Królewskiego Katolickiego Gimnazjum w Ostrowie. Ukończył studia na Królewskim Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie w 1882 uzyskał stopień doktora filozofii. Tam też otrzymał nagrodę fakultetu filozoficznego za pracę konkursową pt. Die Sprache des Florianer Psalterii. Później kształcił się nadal na Uniwersytet Wiedeńskim, gdzie habilitował się i uzyskał docenturę.

W 1877 zamieszkał we Lwowie, gdzie został docentem na Uniwersytecie Lwowskim i pracował jako profesor w C. K. Gimnazjum we Lwowie. W latach 1877-1880 członek i bibliotekarz Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego. Od 1894 konserwator i dyrektor zamku w Gołuchowie u hrabiny Działyńskiej. W 1907 został powołany na stanowisko profesora Uniwersytetu Sofijskiego w Bułgarii, gdzie wcześniej występujący przeciw władzy profesorowie zostali zdymisjonowani (prócz Leciejewskiego posadę otrzymał tam także Jan Paygert). Na tej uczelni otrzymał katedrę filozofii słowiańskiej i literatur słowiańskich.

Publikacje

Bibliografia

Linki zewnętrzne