UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Kazimierz Feleszko

Z Wedapedia
Wersja z dnia 07:15, 29 lis 2022 autorstwa imported>Wedun (1 wersja)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kazimierz Feleszko
Data i miejsce urodzenia

18 września 1939
Czerniowce

Data i miejsce śmierci

3 lipca 2001
Warszawa

Profesor nauk filologicznych
Specjalność: językoznawstwo
Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Uczelnia

Uniwersytet Warszawski

Okres zatrudn.

1979–1992, 1997–2001

Uczelnia

Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium

Okres zatrudn.

1992–1997

Kazimierz Feleszko (ur. 18 września 1939 w Czerniowcach, zm. 3 lipca 2001 w Warszawie) – językoznawca slawista i macedonista, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium.

Życiorys

Po II wojnie światowej wraz z rodziną przeniósł się do Prudnika. W Prudniku zaczął naukę w szkole podstawowej nr 1, a także ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, uzyskując maturę w 1957[1]. Studia slawistyczne ukończył na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Warszawskiego, pisząc pracę magisterską z zakresu językoznawstwa pod kierunkiem prof. Zdzisława Stiebera. Pracę doktorską pt. Składnia genetivu i wyrażeń przyimkowych w języku serbsko-chorwackim obronił w 1969. Jedenaście lat później uzyskał stopień doktora habilitowanego, na podstawie rozprawy Funkcje form kategorii liczby w polskiej grupie imiennej. W 2001 otrzymał tytuł profesora.

W latach 1979–1992 i 1997–2001 pracował w Instytucie Filologii Słowiańskiej UW (obecnie: Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego), pełniąc w nim dwukrotnie funkcję dyrektora (1987–1991 oraz 1999 i 2000). W latach 1992–1997 wykładał na Uniwersytecie Monachijskim. Był także wykładowcą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Należał do wielu towarzystw naukowych, w tym International Society for Dialectology and Geolinguistics, Societas Linguistica Europaea oraz Macierzy Serbskiej w Nowym Sadzie. W 1990 został wybrany członkiem Komitetu Językoznawstwa PAN i Komitetu Słowianoznawstwa PAN.

Zainteresowania naukowe Kazimierza Feleszki koncentrowały się wokół zagadnień budowy gramatycznej języka polskiego i języków południowosłowiańskich (głównie macedońskiego), a także lingwistyki konfrontatywnej i specyfiki środowiska wielojęzycznego na Bukowinie. Dorobek naukowca obejmuje ponad 130 pozycji. Był także tłumaczem z języka serbsko-chorwackiego – w jego dorobku translatorskim znajduje się praca Milki Ivić, Kierunki w lingwistyce.

Był żonaty (małżonka, Ewa Rzetelska-Feleszko także była slawistką).

Pochowany został na cmentarzu w Grabowie koło Mrągowa.

Dzieła

  • 1970: Składnia genetiwu i wyrażeń przyimkowych z genetiwem w języku serbsko-chorwackim
  • 1980: Funkcje form kategorii liczby w polskiej grupie imiennej
  • 2003: Bukowina: moja miłość. Język polski na Bukowinie Karpackiej do 1945 roku

Przypisy

  1. Tadeusz Kukiz, Prof. Kazimierz Feleszko i jego wspomnienia o Prudniku, [w:] Grzegorz Weigt, Ziemia Prudnicka: rocznik 2007, Andrzej Dereń, Prudnik: Spółka Wydawnicza „Aneks”, 2007, s. 117–120.

Bibliografia