UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Kraska (dopływ Jeziorki)

Z Wedapedia
Wersja z dnia 10:19, 25 sie 2020 autorstwa imported>EmptyBot (poprawa linku na działający)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kraska
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

woj. mazowieckie

Rzeka
Długość 28,84 km
Powierzchnia zlewni

211,15 km²

Źródło
Miejsce okolice Małej Wsi
Wysokość

178 m n.p.m.

Współrzędne

51°49′35,2″N 20°47′46,2″E/51,826444 20,796167

Ujście
Recypient

Jeziorka

Miejsce okolica wsi Gościeńczyce
Wysokość

ok. 120 m n.p.m.[1]

Współrzędne

51°54′46,2″N 20°56′54,4″E/51,912833 20,948444

Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Kraskarzeka, prawy dopływ Jeziorki[2] o długości 28,84 km[3].

Płynie w województwie mazowieckim. Swój początek bierze w okolicach Małej Wsi w powiecie grójeckim, po czym kieruje się na południowy wschód przez Belsk Duży w kierunku Lewiczyna. W okolicach Zaborowa przepływa pod drogą krajową nr 7, a następnie płynie przez Warpęsy, Wolę Boglewską, Częstoniew i Żyrów, w którym przyjmuje swój lewy dopływ Molnicę. Na wysokości wsi Wola Boglewska jest zasilana wodą kanału (Kanał Czarna-Kraska) od rzeki Czarnej. Bieg swój kończy w Nowych Raciborach[4], wpadając do Jeziorki.

Jest rzeką w większości uregulowaną i należy do rzek III klasy.[potrzebny przypis]

Zobacz też

Przypisy