UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Rzeki w Zambii

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zlewnia rzeki Zambezi
Zapora Kariba na rzece Zambezi
Kafue w pobliżu ujścia do Zambezi

Rzeki w Zambii w zdecydowanej większości uchodzą do Oceanu Indyjskiego i należą do zlewni rzeki Zambezi. Jedynie północna część kraju odwadniana jest przez płynącą po zambijsko-kongijskiej granicy Luapulę. Rzeka ta, należąca do zlewni rzeki Kongo, uchodzi do Oceanu Atlantyckiego[1].

Rzeka Zambezi wytycza znaczną część południowej granicy Zambii[2]. W roku 1959 na rzece otworzono Zaporę Kariba, tworząc największy na świecie sztuczny zbiornik wodny zapewniający energię elektryczną Zambii i Zimbabwe[3].

Historia

W latach 1858-64 bieg rzeki Zambezi zbadał i ustalił podczas swoich licznych podróży szkocki odkrywca David Livingstone[4].

Najdłuższe rzeki

Zobacz też

Przypisy

  1. Bartłomiej Kaczorowski, Nowa encyklopedia powszechna PWN: Sud-żyz, Wydawn. Nauk. PWN, 2004, ISBN 978-83-01-14187-5 [dostęp 2019-09-13] (pol.).
  2. O.D.E. Źródła, Edukacja globalna - strona tematyczna Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”, www.globalna.edu.pl [dostęp 2019-09-13].
  3. Nieprzewidywalna pogoda zatrzyma elektrownie wodne? "Będą coraz mniej skuteczne", forsal.pl [dostęp 2019-09-13].
  4. Narrative of an Expedition to the Zambesi and its Tributaries; and of the Discovery of the Lakes Shirwa and Nyassa. 1858-1864, www.wdl.org, 1865 [dostęp 2019-09-13].