UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Breń (dopływ Wisły)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Breń
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

woj. małopolskie, woj. małopolskie

Rzeka
Długość 53,56 km
Źródło
Miejsce na Płaskowyżu Tarnowskim
Ujście
Recypient

Wisła

Miejsce na zachód od Otałęży
Wysokość

157,8 m n.p.m.[1]

Współrzędne

50°21′19″N 21°13′04″E/50,355278 21,217778

Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ujście”

Breńrzeka, prawobrzeżny dopływ Wisły[2] o długości 53,56 km[3].

Rzeka bierze początek na Płaskowyżu Tarnowskim. Płynie w większości przez tereny rolnicze, ale także przez miasto Dąbrowa Tarnowska. Do doliny Wisły wpływa w gminie Olesno na wysokości miejscowości Swarzów i Podborze, a uchodzi do Wisły na 210 km jej biegu w okolicach miejscowości Otałęż.

W okolicach miejscowości Wola Mędrzechowska do Brnia wpada Żabnica, która w latach 19371991 prowadziła ścieki z Niedomickich Zakładów Celulozy[4], zabijając praktycznie życie biologiczne rzeki Breń aż do ujścia.[potrzebny przypis]

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne