UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Czarna (dopływ Kanału Żerańskiego)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czarna
Ilustracja
Stan alarmowy na rzece Czarnej, marzec 2010
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Rzeka
Ujście
Recypient

Kanał Żerański

Współrzędne

52°23′43″N 21°02′28″E/52,395278 21,041111

Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „ujście”

Czarna (pot. Czarna Struga lub Struga) – rzeka w województwie mazowieckim, przepływająca przez powiat legionowski i wołomiński i mająca swe ujście w Kanale Żerańskim[1]. W dolnym biegu rzeka przepływa przez rezerwat Puszcza Słupecka. Rzeka przepływa przez m.in. takie miejscowości jak Kobyłka i Marki oraz wsie Nadma i Czarna koło Wołomina.

W rzece występują bobry[2].

Do początków XIX w. końcowy odcinek rzeki Czarnej znajdował się bardziej na północ niż obecnie – rzeka Czarna płynęła przez tereny obecnego rezerwatu Łęgi Czarnej Strugi w gminie Nieporęt przepływała przez Nieporęt i uchodziła do Narwi[3], mając koryto w rejonie dzisiejszej rzeki Samicy (dopływu Beniaminówki)[4][5].

Czarnej nie należy mylić z Czarną Strugą (dopływem Długiej, dawniej Cięciwą), krótkim (ok. 10 km) ciekiem wypływających z bagien w pobliżu Czarnej pomiędzy miejscowościami Majdan, Kolno i Trzcinka, a dawniej prowadzącym wody górnego biegu Czarnej do ujścia do Długiej[4] pod Ossowem.

Zobacz też

Przypisy

  1. GUiGK. Hydronimy. Wykaz wód płynących s. 40
  2. "Plaga bobrów sieje zniszczenia". [dostęp 2013-05-09].
  3. Karola Perthéesa. [dostęp 2013-05-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-01)].
  4. 4,0 4,1 Jarosław Ościłowski, Rządza, Czarna, Długa i Brodnia, czyli o zmianach w hydronimii i hydrografii lewego dorzecza dolnej Narwi, „Nasze Korzenie”, 2013 [dostęp 2017-07-05].
  5. Zmiana przebiegu rzek - Rzeki, kanały i jeziora na terenie gminy Nieporęt, lopacinski.com [dostęp 2017-07-05].