UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Helena Duć-Fajfer

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Helena Duć-Fajfer
Ilustracja
Helena Duć-Fajfer (2022)
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

9 sierpnia 1960
Udanin

doktor habilitowany nauk humanistycznych
Specjalność: filologia wschodniosłowiańska
Alma Mater

Uniwersytet Jagielloński

Doktorat

26 czerwca 1997

Habilitacja

6 grudnia 2012

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Jagielloński

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Helena Duć-Fajfer, także Olena Duć-Fajfer (ur. 9 sierpnia 1960 w Udaninie) – polska działaczka społeczna, poetka i naukowiec pochodzenia łemkowskiego, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Życiorys

W rok po urodzeniu, w 1961 wraz z rodzicami powróciła w rodzinne strony do Uścia Gorlickiego. Ukończyła filologię rosyjską, psychologię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Rozprawę doktorską napisała na temat Życie literackie Łemków w drugiej połowie wieku XIX i na początku wieku XX, pod kierunkiem naukowym prof. Ryszarda Łużnego i obroniła w 1997. W 2012 na UJ uzyskała habilitację[1] na podstawie książki Pomiędzy bukwą a literą. Współczesna literatura mniejszości białoruskiej, ukraińskiej i łemkowskiej w Polsce (Wydawnictwo UJ).

Pracuje na stanowisku profesora UJ jako kierownik Katedry Literaturoznawstwa Rosyjskiego Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego[2]. Jest twórcą specjalności filologia rosyjska z językiem rusińsko-łemkowskim (nauczycielska) na kierunku filologia w Instytucie Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie również pracuje, oraz autorką wielu opracowań naukowych o tematyce łemkowskiej.

Przewodnicząca Rady Fundacji Wspierania Mniejszości Łemkowskiej „Rutenika”, sekretarz naukowy Komisji Wschodnioeuropejskiej Polskiej Akademii Umiejętności, członkini Stowarzyszenia „Ruska Bursa” w Gorlicach, członkini kolegium redakcyjnego dwumiesięcznika „Besida”, członkini Zarządu Głównego Stowarzyszenia Łemków.

W 2021 odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi[3].

Przypisy

  1. Helena Duć-Fajfer, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2017-10-04].
  2. pracownicy. Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ. [dostęp 2020-02-21].
  3. M.P. z 2021 r. poz. 1010

Linki zewnętrzne